Pakistan: Ne terajte nas da biramo između SAD i Kine

Pakistan ne želi da se svet podeli na dva zavađena bloka, poručila ministarka spoljnih poslova

Pakistan ima dovoljno problema - od eskalacije sukoba sa talibanskim pobunjenicima do sve gore ekonomske situacije - u bez dodatnih glavobolja koje izaziva novi hladni rat između SAD i Kine.

Pakistan ne želi da bira između Pekinga i Vašingtona, čiji su odnosi poslednjih godina sve zaoštreniji, rekla je pakistanska ministarka spoljnih poslova Hina Rabani Har za "Politiko".

Kao nuklearna sila sa gotovo 250 miliona stanovnika, Pakistan se nalazi na prvoj liniji sukoba između dve supersile. Dok se njihov hladnoratovski saveznik Vašington u poslednjih nekoliko godina sve više okreće ka Indiji, Kina je ojačala svoj uticaj u Pakistanu, pre svega kroz infrastrukturne projekte.

Har ipak naglašava da je zabrinuta zbog mogućeg raspada odnosa između Kine i SAD, koji bi Pakistan naterao da napravi jasan izbor.

"Mi se plašimo scenarija u kom se svet deli na dva bloka", rekla je ona. "Zabrinuti smo zbog raskidanja veza i svega ostalog što dovodi do daljih podela u svetu".

"Mi smo istorijski bliski sa SAD i negujemo dobre odnose sa njima. Ne želimo da se odreknemo toga. Ali Pakistan je u isto vreme blizak i sa Kinom, i dok drugi nisu počeli da to percipiraju kao pretnju, to je uvek bio slučaj", dodala je ona.

Jasno je zašto Pakistan i dalje pokušava da balansira između Pekinga i Vašingtona. Iako su američki zvaničnici često kritikovali Islamabad zbog njegovih istorijskih veza sa talibanima - što je često rezultiralo i prekidom vojne pomoći - Vašington je i dalje značajan vojni partner.

Prošle godine, Stejt department je odobrio prodaju opreme za održavanje pakistanskih aviona F-16 po ceni od 450 miliona dolara.

U isto vreme, Peking pokušava da produbi vojnu saradnju sa Pakistanom, pre svega kada je reč o mornarici. Kina takođe gradi puteve, železnice, bolnice i energetsku mrežu u svom zapadnom susedu. 

Har se našla u centru pažnje kada je u aprilu "Volstrit džornal" objavio procureli dokument u kom je upozorila da bi "instinkt za održavanje bliskih veza sa Amerikom mogao da ugrozi 'pravo strateško partnerstvo' sa Kinom".

Ona je odbila da komentariše te navode, ali je tokom posete Briselu zauzela kritičan stav po pitanju američke moći, tvrdeći da je Vašington nepotrebno uplašen zbog potencijalnog gubitka uticaja, za koji tvrdi da će i dalje ostati dominantan u oblastima poput zdravstva, tehnologije, trgovine i borbe protiv klimatskih promena.

"Ne mislim da je (njihova) vodeća pozicija bila ugrožena dok je oni sami nisu doveli u pitanje svojim reakcijama", rekla je ona za "Politiko". "Smatram da Zapad potcenjuje vrednost svojih ideala i meke moći."

Ona je naglasila da je uloga Vašingtona "postavljanje standarda", dok je glavna kineska prednost njihov ekonomski model koji je izvukao stotine miliona ljudi iz siromaštva.

Srce pakistansko-američkih odnosa nalazi se - u Avganistanu

Har je Amerikance najoštrije kritikovala kada je reč o Avganistanu, za šta je rekla da su restrikcije koje su za cilj imaju slabljenje talibana kontraproduktivne, kao i da stvaraju humanitarnu krizu koja mnoge Avganistance primorava da se bave "kriminalnim aktivnostima, poput trgovine narkoticima i šverca".

Nestabilnost u Avganistanu stvara bezbednosne probleme u Pakistanu, pošto se veruje da talibanske vlasti u Kabulu podržavaju pobunu pakistanskih talibana, navodi "Politiko".

Kada su avganistanski talibani preuzeli vlast u Kabulu 2021. godine, tadašnji pakistanski premijer Imran Kan proslavio je njihovu pobedu protiv "američkog ropstva", dok je načelnik obaveštajne službe Faiz Hamid posetio avganistansku prestonicu i rekao da će "sve biti okej".

Har, koja je preuzela funkciju nakon Kanove smene, rekla je da je nekadašnji premijer reagovao "krajnje nezrelo" i naglasila da je uticaj koji pakistanska vlada ima na talibane uvek bio "precenjen".

Ona je dodala da Islamabad pokušava da održi diplomatske kontakte sa rukovodstvom u Kabulu, i pored toga što se pakistanski vojnici i policajci bore protiv pakistanskih talibana.

Ona je odbacila ideju da bi bilo koja druga država - uključujući i SAD i Kinu - mogla da pomogne Pakistanu u borbi protiv talibana kroz direktno angažovanje vojnih snaga. "Kada je u pitanju razmeštanje stranih vojnika, niko nije dobrodošao".

Pakistan traži novčanu pomoć od Međunarodnog monetarnog fonda jer se njihova ekonomija suočava sa gorućom inflacijom i kolapsom rezervi.

Na pitanje da li je smatra da je Vašington odbio da odobri slanje podrške Pakistanu, delimično da bi testirao da li će Kina pojačati i igrati veću ulogu u obezbeđivanju stabilnosti zemlje, Har je odgovorila da bi "bila veoma nesrećna da je to slučaj".

Ona je kritikovala mogućnost razmeštanja evropskih mornarica u Aziji.