FAZ: Da li je Kijev sabotirao Severni tok?
Devet meseci posle eksplozija na gasovodima Severni tok 1 i 2, jasno je da je reč o sabotaži. Nemačka, Švedska i Danska su pokrenule sopstvene istrage, a "Volstrit džornal" je ove sedmice preneo, pozivajući se na anonimne izvore, da je CIA prošlog juna eksplicitno upozorila ukrajinsku vladu da ne napada Severni tok.
Sedam nedelja posle upozorenja, CIA je navodno obavestila nekoliko NATO saveznika da je opasnost od sabotaže ublažena, samo da bi 26. septembra gasovodi bili dignuti u vazduh. Američki obaveštajci sada veruju da su Ukrajinci samo prilagodili svoj originalni plan - da se gasovod digne u vazduh posle NATO vežbi u junu.
Ukrajina uporno negira da ima bilo kakve veze sa sabotažom, piše FAZ. U intervjuu za "Bild", Vladimir Zelenski je prošle sedmice rekao da "ne veruje" da su ukrajinska vojska i obaveštajci to uradili i da svi koji tvrde suprotno moraju da mu pruže dokaze.
Moskva je nekoliko puta zatražila transparentnu i objektivnu međunarodnu istragu, kao i razjašnjenje uloge Amerike u čitavoj priči.
Nekoliko evropskih zemalja, uključujući Poljsku - najglasniju pristalicu Kijeva i istorijskog protivnika Moskve - optužilo je Rusiju da je iz nekog nepoznatog razloga uništila svoj gasovod, što čak i Amerikanci i Nemci kažu da je malo verovatno.
Pre izveštaja da je ukrajinska vojska izvršila sabotažu, "Njujork tajms" je u martu preneo da je izvesna proukrajinska grupa odgovorna za napad. Navodno su eksploziv postavili iskusni ronioci koji nisu bili ni vojska ni obaveštajci.
Novinar Simor Herš optužio je Bajdenovu administraciju da je u saradnji sa Norvežanima, digla gasovode u vazduh.
Nemački istražitelji pominju jedrilicu koju je iznajmila kompanija u Poljskoj, a navodno je isplovila iz Rostoka u septembru 2022. Na brodu, koji je iznajmljen lažnim dokumentima, pronađeni su otisci prstiju, DNK koji je preko žene koja živi u Nemačkoj i njenog sina povezan sa ukrajinskim vojnikom i tragovi eksploziva. Lokalni mediji navode da postoji mogućnost da je jedrilica trebalo da posluži kao distrakcija.
Prema zvaničnim informacijama iz Danske i Švedske, za detonacije je bilo potrebno "punjenje eksploziva od nekoliko stotina kilograma". Iako je Rusija pretrpela ogromnu štetu zbog ovog terorističkog napada, oni navode da je cev Severnog toka 1 uništena u dužini od oko 250 metara, pa bi za takvu akciju na otvorenom moru mogla da izvede jedrilica dugačka 15 metara, što bi moglo da ukaže na "rusku ruku".
Sve tri "nezavisne" istrage su u toku i ne zna se kada će biti završene.