Svet

Nova evropska dilema: Sačuvati ili prodati gas

Pad veleprodajnih cena plavog energenta smanjio je i tržišnu vrednost uskladištenog gasa
Nova evropska dilema: Sačuvati ili prodati gaswww.globallookpress.com © Maksim Konstantinov

Kompanije koje skladište prirodni gas trebalo je da zarade ove zime. Međutim, nedavni veliki pad veleprodajnih cena plavog energenta okrenuo je ekonomiju sektora naopačke, piše "Blumberg".

Skladišni kapaciteti uspešno su popunjeni pre zime, ali letošnje cene gasa dostizale su i 340 evra po megavat-satu, a sada se radi o sumi manjoj od polovine, blizu 140 evra.

Zato neki dobavljači sada možda žele da zadrže te rezerve dok ne budu mogli da prodaju uskladišteni gas po atraktivnijim cenama. Takav potez bi povisio tržišne cene, ali i dodatno naštetio evropskoj privredi, koja već ide u recesiju, uglavnom zbog uticaja rusko-ukrajinskog sukoba na energetska tržišta.

"Ovo je pravi problem", rekao je Hening Glojstajn, direktor za energiju, klimu i resurse u "Jurejža grupi" u Londonu. "To se verovatno može rešiti samo ako neki od nedavno nacionalizovanih igrača preprodaju skupo kupljeni gas uz gubitak."

Ako se rezerve zadrže, iz bilo kog razloga, ostaje samo jedan izvor gasa – dnevne zalihe koje dolaze tankerima iz SAD ili Katara, ili gasovodima iz Norveške i severne Afrike. Kontinent se već oslanja na te tokove. Svako dodatno opterećivanje dnevnih zaliha verovatno će ponovo podići cene nakon kratkog pada istih.

"Da bi optimizovali svoj investicioni portfelj, kompanije će kupovati gas dan ranije umesto da ga povlače iz skladišta, dokle god budu mogle da maksimiziraju profit", rekao je analitičar iz "Enerdži aspektsa" Leon Izbicki za "Blumberg".

Prema podacima koje je prikupio "Blumberg", Evropa je povećala skladištenje, ali je samo oko 10 odsto gasa pod direktnom kontrolom država kroz nacionalne strateške rezerve.

Da bi izbegle rizike u snabdevanju, vlade bi mogle da uvedu vanredno stanje. U tom slučaju, nacionalni organi bi imali ovlašćenje da narede oslobađanje rezervi.

S obzirom na to koliko je globalno tržište gasa opterećeno zbog izgubljenih ruskih količina, većina stručnjaka veruje da je pitanje kada, a ne da li će cene ponovo porasti.

"Hladno vreme i transport tečnog prirodnog gasa ispod očekivanih rezultata mogli bi da dovedu do vraćanja cena na više nivoe", zaključio je analitičar "Blumberg NEF-a" Stefan Ulrih.

image