"Da li bi ubrzana isporuka zapadnih aviona f-16 učinila razliku u Ukrajini? Ukratko - ne", zaključak je vojnog analitičara Šona Bela u autorskom tekstu za britanski "Skaj njuz".
On napominje da je Zapad, pored pozamašnog arsenala ofanzivnog oružja, kijevski režim opskrbio i savremenim sistemima protivvazdušne odbrane, ali da je rusko vazduhoplovstvo od početka ukrajinske ofanzive "dramatično povećalo svoju brzinu i efikasnost."
Ovaj penzionisani visoki oficir Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva koji je bio razmešten i u BiH, Avganistanu i Persijskom zalivu ističe da je veoma teško uspešno sprovesti kopnene operacije bez vazdušne nadmoći, koju Ukrajina u ovom slučaju nema.
Shodno tome, veoma je rizično slati "neiskusne regrute protiv moćne odbrane, gde se očekuje da će pretrpeti tri puta više žrtava nego tokom odbrane", zaključuje on.
"Ukrajini su potrebne moderne vazdušne snage, a ne eskadrila polovnih 'f-16' platformi koje ne mogu imati podršku, niti su kredibilne" kako bi se suprotstavila "modernim ruskim lovcima", navodi Bel.
Kako autor podseća, vazdušna nadmoć je kompleksan amalgam tehnologije, sofisticiranog softvera, najsavremenijeg preciznog oružja i mnoštva pratećih atributa, a "rusko vojno vazduhoplovstvo moglo bi da desetkuje mali broj autonomnih, starih 'f-16', i tako skoro preko noći uništi novonastale ukrajinske vazdušne snage i ohrabri rusku vojsku."
Umesto toga, penzionisani vazduhoplovni vice-maršal predlaže direktno uključivanje NATO saveznika u sukob.
"Jedini kredibilan način da se Ukrajini obezbedi vazdušni kapacitet potreban za ovogodišnju ofanzivu bio bi da Zapad interveniše i uključi zapadna sredstva – i osoblje – u sukob", navodi on, priznavši da trenutno ipak "nema međunarodnog apetita za takav nivo eskalacije, uprkos kritičnom značaju ove ukrajinske ofanzive."