Džefri Epstin je tvrdio da je posredovao u sastancima između tadašnjeg direktora Džesa Stejlija i visokorangiranih članova britanske vlade, pokazala je interna istraga "Džej Pi Morgan Čejsa".
Izveštaj banke na 22 stranice, koji je sastavljen nakon hapšenja njihovog bivšeg klijenta 2019. godine i koji je video "Fajnenšel tajms", opisuje kako je Epstin ponudio da poveže Stejlija sa tadašnjim britanskim ministrom finansija Alisterom Darlingom i Piterom Mendelsonom, bivšim poslovnim sekretarom i de fakto potpredsednikom vlade.
U januaru 2010, samo nekoliko meseci nakon što je pušten iz zatvora pošto je odslužio kaznu za seksualne zločine, Epstin je pisao Stejliju: "Organizovao sam da se ti i Piter sastanete u Davosu sa Darlingom", aludirajući na Svetski ekonomski forum u Švajcarskoj.
Nekoliko dana kasnije, Stejli je napisao Epstinu da je video "Pitera sinoć. Darling za 20 minuta. Opet ću razgovarati sa Piterom ovog jutra."
Darling je rekao da se ne seća da je sreo Stejlija, tada višeg izvršnog direktora u "Džej Pi Morganu", i da nije imao nikakvih poslova sa Epstinom. "Zašto bih?" upitao je.
Stejli je navodno bio zainteresovan za prodaju ne-severnoameričkih filijala "Sempra komoditiz" Kraljevske banke Škotske (RBS), koja je bila primorana da proda filijalu nakon što je vlada Ujedinjenog Kraljevstva obezbedila pomoć. Nekoliko meseci kasnije, "Džej Pi Morgan" je sklopio posao za 1,7 milijardi dolara.
Darling je rekao da bi svakom sastanku o vladinim poslovima prisustvovali državni službenici i da Ministarstvo finansija nije bilo uključeno u vođenje RBS-a.
Osoba bliska Mendelsonu rekla je da se sastao sa Stejlijem u Davosu kako bi razgovarali o bankarskoj krizi, ali da Epstin "sigurno" nije organizovao sastanak.
Izveštaj sugeriše da su se Epstin i Mendelson sastajali "u više navrata".
Prema izveštaju, kompanija je pronašla Epstinov mejl Stejliju u kojem se kaže da je "Piter" boravio u "71." tokom vikenda u junu 2009. Epstin je posedovao stan u Istočnoj 71. ulici na Menhetnu. Takođe je citirano kako je Epstin poslao Stejliju mejl u januaru 2011. rekavši mu "Piter je u Parizu sa mnom". Epstin je posedovao raskošan stan u francuskoj prestonici.
"Lord Mendelson veoma žali što je ikada bio predstavljen Epstinu. Ova veza je već neko vreme predmet javne evidencije. Nikada nije imao bilo kakav profesionalni ili poslovni odnos sa Epstinom u bilo kom obliku", rekao je portparol laburista.
Ne postoje indicije da su Darling ili Mendelson počinili bilo kakav prekršaj, ali izveštaj ilustruje kako je Epstin "reklamirao" svoje političke veze kako bi imao uticaj.
Nekoliko drugih razmena ukazuje na prijateljski odnos između Epstina, Stejlija i britanskog princa Endrua. Godine 2009, prema izveštaju, Epstin je Stejliju poslao mejl: "Pitajte Endrua o (ostrvu), recite mu o svojim planovima za čamac", što se očigledno odnosi na Mali Sent Džejms, Epstinovo privatno ostrvo na Karibima.
Godine 2010. Epstin je Stejliju prosledio mejl princa Endrua "sa upitom koji je princ dobio" od kompanije koja "traži liniju obrtnog kapitala od 200 miliona dolara".
"Pošto je kompanija sa sedištem u SAD, izgledalo je da je princ Endru predložio Epstinu da ih poveže sa američkom bankom", zaključuje istraga "Džej Pi Morgana".
Epstin je preminuo u zatvoru dok je čekao suđenje za trgovinu ljudima 2019.
Odluka "Džej Pi Morgana" da zadrži Epstina kao klijenta od 1998. do 2013. dovela je do podnošenja dve tužbe krajem prošle godine, od kojih je jednu, koju je pokrenula navodna žrtva Epstina, banka namirila za 290 miliona dolara prošle nedelje.
Banka se i dalje suočava sa zasebnom građanskim tužbom Američkih Devičanskih ostrva, gde se nalazilo Epstinovo ostrvo Mali Sent Džejms. Teritorija optužuje "Džej Pi Morgan" da su profitirali od trgovine ljudima ignorišući brojne interne crvene zastave o Epstinu.
U međuvremenu "Džej Pi Morgan" je tužio Stejlija, koji je neko vreme bio Epstinov lični bankar, da bi potom prešao u "Barkliz" gde je onda podneo ostavku nakon što su britanski regulatori zaključili da je pogrešno okarakterisao svoj odnos sa osramoćenim finansijerom.
"Džej Pi Morgan" tvrdi da je Stejli, koga je Epstinova žrtva optužila za seksualno zlostavljanje, skrivao informacije o osramoćenom finansijeru. Stejli je te optužbe nazvao "klevetničkim" i "neosnovanim".