Evropska komisija traži od članica EU da odreše kesu: Krize ispraznile kasu, trošilo se kao nikad
Evropska komisija (EK) pozvala je danas zemlje EU da uplate više novca u zajedničku kasu bloka kroz novi namenski tok prihoda, koji se obračunava na osnovu dobiti preduzeća koja posluju u svakoj zemlji.
EK navodi da to "nije porez na preduzeća, već nacionalni doprinos koji plaćaju države članice na osnovu bruto operativnog viška za sektore finansijskih i nefinansijskih korporacija", prenosi Rojters.
Komisija je predložila da vlade država EU u zajedničku kasu Evropske unije uplate 0,5 odsto vrednosti profitne osnovice kompanije koja posluje u njihovoj zemlji.
Predloženo je i da zemlje EU u briselsku kasu uplate 30 odsto prihoda od sistema trgovine emisionim jedinicama (ETS), umesto 25 odsto, što je bila prvobitna sugestija.
Kako piše Politiko, Evropska komisija zatražila je u utorak povećanje dugoročnog budžeta EU za 66 milijardi evra nakon što je nekoliko kriza ispraznilo kasu bloka.
"Koristili smo budžet više nego ikad. Danas dolazimo sa veoma ciljanim i ograničenim predlogom koji je neophodan" rekla je predsednica Komisije Ursula fon der Lajen.
Predviđeno je da bi se od tog novca 19 milijardi evra iskoristilo za pokrivanje povećanja otplate kamata na dug EU do 2027. godine, a 17 milijardi evra za obezbeđivanje bespovratnih sredstava za Ukrajinu, zajedno sa 33 milijarde evra zajmova, koji se ne računaju u ukupnu cifru dopune, pošto su pozajmljeni iz budžeta EU.
Dopuna je potrebna i zbog minusa od 15 milijardi evra za migracijsku politiku, 10 milijardi evra za dopunu postojećih fondova, koji bi u kombinaciji sa preraspoređivanje postojećih kohezionih fondova EU trebalo da mobiliše investicije u ukupnom iznosu do 160 milijardi evra, prema planu EK.
Potrebna je i dopuna od 3 milijarde evra za "instrumente fleksibilnosti", za nepredviđene troškove i 1,9 milijardi evra za veće administrativne troškove rada mašinerije EU.