Suđenje Trampovoj kompaniji: Utajili porez iznajmljujući luksuzne automobile i stanove?
Kompanija za nekretnine bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa varala je poreske vlasti u periodu od 15 godina, tvrdi njujorška tužiteljka Suzan Hofinger u uvodnoj reči na suđenju ovoj firmi, a prenosi Rojters.
Trampova kompanija, kako je navela tužiteljka,između 2005. i 2021. godine plaćala je rukovodiocima, uključujući svog glavnog finansijskog direktora Alena Vajselberga, povlasticama kao što su iznajmljivanje i lizing automobila a te pogodnosti nisu prijavljivane poreznicima.
Advokat Suzan Nečels koja zastupa "Tramp korporaciju", jednu od dve jedinice Tramp organizacije optužene u ovom slučaju, rekla je da se proces "počinje sa Alenom Vajselbergom i završava se sa Alenom Vajselbergom".
Ona je istakla da se slučaj odnosi na njegove lične prijave i zatražila od porotnika da razmotre njegovu "potrebu da zadovolji tužilaštvo".
"Ovaj slučaj je o pohlepi i varanju, o poreskoj prevari. Šema je sprovođena, usmeravana i odobrena na najvišim nivoima računovodstvene službe u kompaniji", rekla je Hofinfer, koja je dodala da je firma korist imala tako što je "svog pouzdanog glavnog finansijskog službenika održavala srećnim" i izbegavala neke poreze.
Tako su, navela je, svi bili pobednici.
"Naravno, svi osim poreskih vlasti", istakla je tužiteljka.
Ako bude osuđena, kompanija koja upravlja hotelima, golf terenima i drugim nekretninama širom sveta mogla bi da se suoči sa kaznom od 1,6 miliona dolara i to bi moglo dodatno da zakomplikuje njenu sposobnost da posluje.
Veće od 12 porotnika i šest zamenika izabrano je prošle nedelje za suđenje u njujorškom državnom sudu na Menhetnu, a očekuje se da će proces trajati duže od mesec dana.
Za osudu po svakoj tački optužbe, odnosno poresku prevaru, planiranje prevare i falsifikovanje poslovnih dokumenata, potrebna je jednoglasna presuda.
Kao svedok optužbe pristao je da svedoči i sam Alen Vajselberg, dugogodišnji finansijski direktor Tramp organizacije. On će po sporazumu o priznanju krivice, dobiti kaznu od pet meseci zatvora.
Vajselberg je u avgustu priznao je sa kompanijom i ostalima "spletkario" da ne prijavljuju ili da pogrešno prijavljuju značajne iznose svojih prihoda i prihoda drugih zaposlenih. Tako je, kroz luksuzne pogodnosti, kao što je najam stana na Menhetnu, izbegao plaćanje porez 1,76 miliona dolara ličnog dohotka.
Kada je priznao krivicu, Trampova organizacija ga je nazvala "dobrim i časnim čovekom" koga je policija uznemiravala u "politički motivisanoj potrazi" da se domogne Trampa. Na pretpretresnom ročištu ovog meseca, advokat ogranizacije je optužio je Vajselberga da laže.
Sudija Huan Merčan koji je nadgledao slučaj, odbacio je argument da je Trampova organizacija bila meta selektivnog krivičnog gonjenja.
Ovaj slučaj jedan je od rastućih pravnih problema sa kojima se suočava 76-godišnji Tramp dok razmatra još jednu kandidaturu za predsednika nakon što je izgubio izbore 2020.godine. Tramp u ovom slučaju nije optužen, a njegova organizacija izjasnila se takođe kao nevina.
Proces je odvojen od građanske tužbe vredne 250 miliona dolara koju je u septembru podneo njujorški državni tužilac protiv Trampa, troje njegove odrasle dece i njegove kompanije, optužujući ih da lažu banke i osiguranje, tako što su precenili imovinu i Trampovu neto vrednost.
Dok je taj slučaj na čekanju, državni tužilac traži da imenuje monitora koji će nadgledati finansijsku praksu kompanije.
Uz ova dva procesa, bivši predsednik suočava se i sa federalnom krivičnom istragom o uklanjanju vladinih dokumenata iz Bele kuće kada je napustio funkciju prošle godine.