Svet

Iran uzvratio Americi: Sankcije za CIA i Nacionalnu gardu

Ove sankcije uvedene su kao odgovor na niz restriktivnih mera koje su SAD uvele Iranu
Iran uzvratio Americi: Sankcije za CIA i Nacionalnu garduwww.globallookpress.com © Maksim Konstantinov

Iran je uveo sankcije protiv 10 pojedinaca i četiri entiteta u SAD, uključujući CIA i Nacionalnu gardu, saopštili su iz Ministarstva spoljnih poslova Islamske Republike Iran. 

Među sankcionisanim pojedincima su zamenik ministra finansija SAD Voli Adejemo, šef Centralne komade SAD general Majkl Kurila, zamenik savetnika za nacionalnu bezbednost En Njuberger i zamenik ministra finansija zadužen za terorizam i finansijsku obaveštajnu službu Brajan Nelson.

Prošle nedelje, Sjedinjene Države su proširile sankcije Iranu, uvevši ograničenja za 10 iranskih državljana koji su bili uključeni u ono za šta Vašington ocenjuje da je "brutalno gušenje protesta širom Irana, kao i iranskih obaveštajnih zvaničnika".

Iranske vlasti kažu da su sankcije uvedene u vezi sa mešanjem SAD u unutrašnje stvari zemlje, kršenjem ljudskih prava, podsticanjem na nemire, propagandom nasilja i podsticanjem terorističkih aktivnosti.

Ranije ovog meseca iranski predsednik Ibrahim Raisi optužio je Sjedinjene Američke Države da su, zbog neefikasnosti sankcija koje su uvedene Iranu, počele da koriste "informacioni terorizam", rekao je iranski lider odgvarajući na pitanje novinara "RIA Novosti".

"SAD su već shvatile da sankcije ne funkcionišu. Stoga su počele da koriste druge metode. Informacioni terorizam je glavni problem", rekao je Raisi. Prema njegovim rečima, Vašington je posebno organizovao nerede u Iranu, ali se pogrešno proračunao u vezi sa epilogom.

EU je 17. oktobra usvojila sankcije protiv policije za moral i 11 iranskih zvaničnika uključenih u "represiju nad demonstrantima". Na ovo je Iran ekspresno odgovorio kontra merama protiv osam entiteta i dvanaest pojedinaca iz EU, uz tvrdnje da su sankcije pokušaj mešanja u unutrašnju politiku Irana. 

"Ministarstvo spoljnih poslova Islamske Republike Iran, ponovo, oštro odbacuje i osuđuje potez Saveta Evropske unije 17. oktobra 2022. godine da protiv iranskih pojedinaca i institucija uvede nezakonite restriktivne mere na osnovu neosnovanih optužbi, što je eksplicitan primer mešanja u unutrašnje stvari Islamske Republike Iran", rekli su tada iz Ministarstva .

Evropska unija razmatra da uvede novi paket sankcija Iranu zbog, kako je rekao nemački kancelar Olaf Šolc, "gušenja tamošnjeg protestnog pokreta", dok je šefica nemačke diplomatije Analena Berbok izjavila da se razmatra mogućnost da se iranska Revolucionarna garda proglasi terorističkom organizacijom.

Pored optužbi za terorizam, represiju nad demonstrantima, te "nedozvoljenu trgovinu sa Kinom", zapad je optužio Iran i da je prodao bespilotne letelice Ruskoj Federaciji, i time podržao specijalnu vojnu operaciju u Ukrajini.

Više od mesec dana u Iranu traju neredi, koji su počeli sredinom septembra nakon smrti mlade Iranke Maše Amini, nakon što ju je privela policija. Protesti i nemiri se odvijaju uglavnom u provincijama Gilan, Kuzestan, Sistan i Beludžistan, Teheran i Kurdistan. Iranske vlasti optužuju zapadne zemlje da podržavaju akcije koje u svojim medijima šire subverzivne poruke antiiranske prirode, kao i pozive na rušenje vlasti u Iranu. Demonstranti sistematski napadaju i ubijaju pripadnike snaga bezbednosti.

image