Pjongjang: Američki planovi za nuklearni rat su u završnoj fazi
Severna Koreja osudila je Sjedinjene Američke Države i Južnu Koreju nakon što su dve savezničke zemlje pokrenule zajedničke vojne vežbe, tvrdeći da se radi o pripremama za nuklearni napad na Demokratsku Narodnu Republiku Koreju (DNRK) i upozorila da će preduzeti sve neophodne mere da se odbrani.
U saopštenju koje je u ponedeljak prenela državna Korejska centralna novinska agencija (KCNA), neimenovani portparol Ministarstva spoljnih poslova nazvao je manevre "ratnom vežbom agresivnog karaktera sa osnovnom svrhom gađanja strateških ciljeva DNRK."
"Nigde u svetu ne možemo naći vojne vežbe agresivnog karaktera kao što su zajednički manevri Sjedinjenih Država i njenih sledbenika u smislu trajanja, obima, sadržaja i intenziteta", izjavio je zvaničnik Severne Koreje.
Nakon niza zajedničkih vežbi održanih u aprilu, avgustu, septembru i oktobru, portparol Ministarstva spoljnih poslova je istakao da su manevri započeti u ponedeljak "najveći ikada" i da su pokazali da je "skripta američkog nuklearnog rata protiv DNRK ušla u završnu fazu."
Američko-južnokorejska vežba "Oluja opreza" trajaće do petka, a obe zemlje će rasporediti stotine ratnih aviona. Vlasti u Seulu se nadaju da će vežbe ojačati njihove "operativne i taktičke sposobnosti" kako bi "odgovorile na severnokorejske provokacije."
Portparol Severne Koreje naglasio je da su manevri deo zavere kako bi se "vojno isprovocirala Severna Koreja, da bi se izazvale kontramere i prebacila odgovornost" za sukob, negirajući da su vojni manevri "odbrambeni", kako tvrde Sjedinjene Američke Države i Južna Koreja.
"Spremni smo da preduzmemo sve neophodne mere kako bismo zaštitili suverenitet zemlje, bezbednost svog naroda i svoj teritorijalni integritet od spoljnih vojnih pretnji", rekao je zvaničnik i dodao da će Vašington platiti jednaku cenu ako pokuša da upotrebi silu protiv DNRK.
Vojne vežbe odvijaju se u jeku eskalacija na Korejskom poluostrvu, koje je severnokorejski zvaničnik ocenio kao "najusijaniju tačku na svetu sa najvišim nivoom vojnih napetosti."
Nakon višegodišnjeg moratorijuma i pregovora o nuklearnom programu sa Vašingtonom i Seulom, Pjongjang je od početka 2022. izveo rekordan broj raketnih testova.
Američki i južnokorejski zvaničnici sve više izražavaju zabrinutost da bi Severna Koreja mogla da izvede prvu nuklearnu probu nakon 2017. godine. Poslednjih nedelja, Severna Koreja izvela je niz testova naoružanja koji su uključivali i lansiranje balističkih projektila.