Za evropske lidere, koji se u četvrtak okupljaju u Briselu, pitanje dugoročnih odnosa sa Kinom izgleda kao problem koji bi radije gurnuli pod tepih.
Evropske vlade i dalje pokušavaju da odluče koliko daleko da idu u pogledu osetljivih ekonomskih veza sa Pekingom. Uprkos kineskom stavu o konfliktu u Ukrajini, neke od najvećih evropskih sila žele da smanje napetosti sa Kinom, izveštava "Politiko".
U danima koji su prethodili samitu u četvrtak, jedan istočnoevropski zvaničnik primetio je da su neke zapadnoevropske vlade pokušale da ublaže "već dosadan" nacrt izjave kako ne bi "naljutile Kinu."
Za mnoge evropske političare, pitanje kako se nositi s Pekingom je veoma nezgodno. Oni žele da očuvaju ekonomske veze sa Pekingom i da shvate bezbednosne rizike savezništva Si Đinpinga sa Putinom. U isto vreme, preduzeća iz EU oslanjaju se na Kinu.
Nemačka ne želi da naruši svoje poslovne interese u Kini. Francuska je skeptična u pogledu američkog pristupa Kini. SAD žele da se pojača pritisak na Peking i da se "ograniči izloženost Zapada."
Evropski blok je podeljen
Postoje znaci da odnosi između zapadnih sila i Pekinga u poslednje vreme otopljavaju.
Berlin i Pariz ugostili su kineskog premijera Li Ćijanga. U danima koji su prethodili samitu Evropskog saveta, postepeno se stvarao konsenzus u korist očuvanja diplomatskog mira sa Pekingom.
Najnoviji nacrt završne izjave o Kini, u koji je "Politiko" imao uvid, bio je manje neprijateljski prema Pekingu, barem u poređenju sa ranijim izjavama iz Brisela.
O odnosima Kine i Rusije u najnovijem nacrtu se navodi da lideri EU pozivaju Peking da "izvrši pritisak na Rusiju da prekine rat i da odmah, potpuno i bezuslovno, povuče svoje trupe iz Ukrajine", uz dodatak: "Evropska unija i Kina imaju zajednički interes u ostvarivanju konstruktivnih i stabilnih odnosa."
Utisak je da EU želi da izbegne pitanje odnosa sa Kinom, jer bi to razotkrilo koliko je evropski blok podeljen. Jedan diplomata iz EU je izjavio da bi "dalja rasprava između lidera EU pokazala nejedinstvo oko Kine."
Ton zaključaka samita otkriva još jedan raskol najvišeg rukovodstva EU: između predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela i predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen.
Iza zatvorenih vrata Mišel i njegov tim kritikovali su želju Ursule von der Lajen za čvršćim pristupom Kini. Neki zvaničnici EU vide pomirljivi odnos prema Pekingu u nacrtu izjave na samitu kao Mišelov odgovor na strategiju ekonomske bezbednosti Fon der Lajenove.
"Sada imamo veliki problem. Predsednik Evropske komisije sluša Sjedinjene Države, a predsednik Evropskog saveta Kinu", komentarisao je još jedan neimenovani zvaničnik EU.
Mekši pristup EU možda odražava pomeranje u odnosu prema Kini, koje se dešava i sa druge strane Atlantika, zaključuje "Politiko". Tokom poslednjih nedelja, SAD smanjuju pritisak na Kinu. Sa svoje strane, i Kina je pokazala spremnost da ne kvari odnose sa zapadnim vladama.