Kina uzvraća udarac: Batina sankcija ima dva kraja

Peking je usvojio novi zakon koji će omogućiti državi da preduzme kontramere zbog sankcija

Kina ima pravo da preduzme neophodne kontramere zbog postupaka kojim se krše međunarodno pravo i osnovne norme međunarodnih odnosa, te ugrožavaju suverenitet, bezbednost i razvojni interesi Pekinga, piše "Global tajms".

Batina sankcija, dakle, ima dva kraja, pa će tako država formulisati neophodne akte, administrativne propise i pravila, uspostaviti odgovarajuće radne sisteme i mehanizme, ojačati koordinaciju između odeljenja i osmisliti i primeniti relevantne protivmere i restriktivne mere.

I sve to na osnovu novousvojenog Zakona o spoljnim poslovima, prvog sveobuhvatnog zakona čija je ideja da pomogne Kini da se suoči i izbori sa mešanjem Zapada u unutrašnja pitanja i jednostranim sankcijama.

"Prvi put, zakon propisuje principe mera za suzbijanje, kao i restriktivnih mera protiv stranih država, pojedinaca ili organizacija", kaže profesor Instituta za međunarodno pravo Univerziteta Vuhan, Huang Huikang.

On navodi da je "eksteritorijalna primena domaćeg prava" važan deo vladavine prava u odnosima sa inostranstvom i "oličenje zaštitne jurisdikcije i univerzalne jurisdikcije" priznate međunarodnim pravom.

SAD su, inače, jedina sankciona supersila na svetu, a prema Pregledu sankcija Trezora za 2021. godinu broj aktivnih američkih blokada u toj godini porastao je na više od 9.400, navodi "Global tajms".

Poslednjih godina Kina je bila podvrgnuta američkim sankcijama zbog niza pitanja - poput visoke tehnologije, Sinđanga i Hong Konga, kao i ukrajinske krize.

"Zakon o spoljnim odnosima je glavna zakonodavna mera za ubrzavanje izgradnje vladavine prava u spoljnim odnosima i takođe označava poboljšanje sposobnosti Kine da vodi međunarodne borbe i štiti interese svoje zemlje i naroda kroz vladavinu prava", kaže profesor prava na Kineskom univerzitetu političkih nauka Huo Zenđin.