Svet

Nestašica lekova za hemoterapiju u SAD

Lekovi za hemoterapiju koji nedostaju su jeftini, generički medikamenti koji ne donose mnogo profita – i zbog toga ih proizvodi svega nekoliko kompanija
Nestašica lekova za hemoterapiju u SADwww.globallookpress.com © © Pascal Deloche / GODONG

Širom Sjedinjenih Američkih Država mesecima traje nestašica lekova za hemoterapiju, među kojima su karboplatin i cisplatin, što je prinudilo doktore i farmaceute da racionalizuju sa zalihama koje imaju.

Tako su neki pacijenti primili manje terapije nego što je potrebno ili im je produženo vreme između dve hemoterapije, dok su drugi morali da se okrenu drugim opcijama, piše "Volstrit džornal".

Oko 500.000 pacijenata u Americi u riziku je da im terapija bude poremećena, kaže načelnica u Američkom društvu za kliničku onkologiju dr Džuli Gralou.

"Lekari će biti ozbiljno onemogućeni da poboljšaju živote svojih pacijenata i njihovo preživljavanje ako lekovi ne budu lako dostupni. To je užasavajuće i uskoro će postati neodrživo", upozorava izabrana predsednica Društva ginekološke onkologije dr Amanda Nikls Fader.

Lekovi za hemoterapiju koji nedostaju su jeftini, generički medikamenti koji ne donose mnogo profita – i zbog toga ih proizvodi svega nekoliko kompanija.

Nakon što je krajem prošle godine Agencija za hranu i lekove otkrila probleme u kvalitetu u velikoj fabrici u Indiji, kompanija je obustavila proizvodnju cisplatina i karboplatina, što je izazvalo oskudicu.

U ordinaciju dr Patrika Timinsa u Olbaniju, koji leči ginekološke pacijente obolele od raka, lekovi stižu u nepravilnim razmacima. Timins je smanjio doze delu pacijenata, produžio vreme između dve terapije ili smanjio broj terapija. Kaže da je sve u okviru dozvoljenih smernica, ali da je takvo davanje terapije neuobičajeno u normalnim okolnostima.

"Da li bi to teoretski moglo da ima negativan učinak na pacijente. Naravno da bi. Ali to nije nešto što ćemo znati u dužem periodu", kaže ovaj lekar.

U Onkološkom centru Univerziteta u Sinsinatiju terapija je poremećena za najmanje 24 pacijenta. Kako objašnjavaju u ovoj bolnici, oni koji već učestvuju u kliničkim studijama, oni koji imaju veće šanse za izlečenje imaju prednost prilikom raspodele terapije, a za njima slede oni kod kojih je bolest uznapredovala.  

Anketa koju je u maju sprovela Nacionalna mreža za rak u 27 centara za lečenje ove bolesti pokazala je da je 93 odsto prijavilo nestašice karboplatina, a 70 odsto cisplatina. U ovim bolničkim ustanovama rekli su da i dalje mogu da daju terapije pacijentima koji primaju cisplatin, ali svega 64 odsto njih je reklo da i dalje uspevaju da daju redovnu terapiju karboplatinom.

"Poslednjih šest meseci bili su najgori u mojoj desetogodišnjoj karijeri", ističe pomoćnica direktora za farmaciju u centru za rak pri državnom Univerzitetu u Ohaju dr Džuli Kenerli-Šah.

Početkom meseca, Agencija za lekove i hranu (FDA) odobrila je uvoz cisplatina od kineskih farmaceutskih kompanija kako bi smanjila nestašice. Podružnica indijske fabrike ovih lekova takođe je počela da prodaje ograničene zalihe, rekao je zvaničnik FDA.

image