Opijumski rat 21. veka: Američko-kineski sukob oko poluprovodnika

Trgovinski sukob krenuo je u doba Trampove administracije, da bi se dodatno zaoštrio za Bajdenovog vakta

SAD i Holandija spremne su da zadaju dodatni udarac kineskim proizvođačima čipova daljim suzbijanjem prodaje sopstvene opreme za proizvodnju čipova Pekingu. Ovoj taktici, kako piše Rojters, priključiće se i holandska firma ASML koja je inače globalni lider u kritičnom procesu litografije.

Kako je, međutim počeo rat oko poluprovodnika?

Rojters podseća da je sve krenulo u doba Trampove administracije koja je u oktobru 2018. godine odlučila da prekine saradnju američkih dobavljača sa kompanijom "Fudžijan Džinhua" koju je američko ministarstvo pravde optužilo za krađu poslovnih tajni.

Slučaj je prvobitno započeo kao spor između američkog "Majkron tehnolodžija" i kineske firme, ali je, kako Rojters ocenjuje, zbog Trampovog poteza eskalirao u međunarodni trgovinski sukob između Sjedinjenih Država i Kine.

Sukob se dalje nastavlja i preko leđa firme "Hjuaveji tehnolodžis" da bi zatim na američku crnu listu u decembru 2020. godine bili dodati najveći kineski proizvođač čipova SMIC i desetine drugih kineskih firmi.

Rečeno je da će firmama verovatno biti uskraćene licence, kako bi se kompanije sprečile da nabave tehnologiju za proizvodnju poluprovodnika na nivoima napredne tehnologije od 10 nanometara ili manje.

Američki dizajneri čipova "Envidija" i "Advans majkron divajsiz" 2022. godine, dakle u doba Bajdena, obelodanili su da su im zvaničnici naložili da prestanu da u Kinu izvoze neke vrhunske računarske čipove za rad sa veštačkom inteligencijom.

Oktobra prošle godine, Bajdenova administracija objavila je sveobuhvatan skup mera za kontrolu izvoza, uključujući i meru po kojoj je Kini zabranjeno da bilo gde u svetu nabavlja određene poluprovodničke čipove napravljene sa američkom opremom. U decembru, Bajden "crnu listu" dopunjuje sa kompanijom IMTC i desetinama drugih kineskih firmi.

U poluprovodnički američko-kineski rat, uključila se i Holadija koja je, prema pisanju Rojtersa najavila da planira da obuzda prodaju određene opreme ASML kineskim proizvođačima čipova.

"Očekuje se da će SAD otići korak dalje da još više holandske opreme isključe iz specifičnih kineskih fabrika", ocenjuje Rojters koji dodaje i da američki zvaničnici razmatraju pooštravanje pravila o kontroli izvoza kako bi se ograničavanjem količine računarske snage koju čipovi mogu imati, usporio protok poluprovodnika veštačke inteligencije u Kinu.