Lideri Evropske unije, koji se danas sastaju, spremni su da se obavežu da će smanjiti zavisnost bloka od Kine. Takođe, oni će raspravljati o tome kako da postignu ravnotežu između "smanjenja rizika" i angažovanja u oblastima kao što su klimatske promene, preneo je Rojters.
"Ovo je pitanje od milion evra", rekao je letonski premijer Krisjanis Karins novinarima, po dolasku na dvodnevni samit u Briselu u četvrtak.
"Moramo da smanjimo rizik, jer su geopolitički odnosi Kine i Rusije potencijalni problem za sve nas", rekao je on.
U nacrtu zaključaka za samit poziva se Kina da izvrši pritisak na Rusiju kako bi zaustavila rat u Ukrajini i izražava zabrinutost zbog rastućih tenzija u Tajvanskom moreuzu. Istovremeno se naglašava zajednički interes za stabilne odnose između Kine i EU, kako bi Unija mogla da se "uhvati u koštac sa globalnim izazovima."
U petak će lideri EU pokušati da predstave jedinstveni evropski front, ali postoje jasne razlike između zemalja poput Francuske i Nemačke, sa značajnim poslovnim interesima u Kini, i Litvanije, kojoj je Peking uveo sankcije.
U zaključcima nacrta, koji još mogu da se promene, navodi se da će Evropska unija "smanjiti kritične zavisnosti i ranjivosti", uključujući i lance snabdevanja, kao i da će smanjiti rizik tamo gde je to potrebno.
"Evropska unija nema nameru da se razdvaja (od Kine)", piše u zaključcima.
Evropska unija, koju čini 27 zemalja članica, od 2019. godine smatra Kinu partnerom, konkurentom i sistemskim rivalom. Pojedini zvaničnici EU nedavno su saopštili da smatraju da je uloga "konkurenta" najvažnija.
U martu je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen izjavila da zaoštravanje kineske pozicije zahteva od Evrope da "smanji ekonomske i diplomatske rizike."
Komisija poziva članice EU da pristanu na jaču kontrolu izvoza tehnologija koje se mogu koristiti u vojne svrhe, imajući, pre svega, na umu Kinu.