"Napad na Evropu je u toku": EU prekinula pregovore, Poljska i Mađarska pomrsili konce
Lideri EU prekinuli su pregovore o migracijama rano jutros pošto su Poljska i Mađarska blokirale napredak nakon što su ranije ovog meseca nadglasane za plan da se migranti koji stižu u Evropu podele među 27 zemalja članica.
Poljska i Mađarska odbile su da podrže izjavu sa samita, za koju je potrebna jednoglasnost, preneo je AP.
Belgijski premijer Aleksander de Kro rekao je novinarima da postoje dve opcije: ili će se nastaviti pregovori o migracijama ili će se odustati i reći da neće biti zajedničke izjave na samitu.
Postoji jasna spremnost među velikom većinom zemalja da se pokuša postizanje dogovora, rekao je De Kro.
Pregovori će biti nastavljeni kasnije danas na samitu u Briselu.
"Ono što doživljavamo je rezultat 40 godina lude imigracione politike i igranja uloge žrtve, zbog koje neki veruju da im je dozvoljeno da bacaju kamenje na policiju. Ne smemo više da ostavljamo ni pedalj ulice predatorima, kriminalcima i pljačkašima", napisao je na tviteru evropski poslanik iz Francuske Žordan Bardela, komentarišući potrebu da se preispita migrantska politika.
Uoči sastanka u Briselu, poljski premijer Mateuš Moravjecki je insistirao na tome da Poljska neće biti primorana da prihvati pravila EU o migracijama i najavio da će staviti veto na svaki plan koji bi mogao primorati zemlje da primaju migrante.
"Napad na Evropu je u toku. Evropske granice nisu bezbedne. Bezbednost stanovnika našeg kontinenta je u pitanju", rekao je Moravjecki u video izjavi.
Moravjecki je najavio da će liderima EU predložiti "plan za sigurne granice".
Ministri unutrašnjih poslova EU su ovoga meseca usvojili sporazum o planu podele odgovornosti za migrante koji neovlašćeno ulaze u Evropu.
Prema tom sporazumu, zemlje koje odbijaju da prime migrante mogu umesto toga da plate 20.000 evra po osobi.
Sporazum je potpisan kvalifikovanom većinom glasova od oko dve trećine, a protiv su glasale samo Poljska i Mađarska.
Poljska i Mađarska, zajedno sa Češkom, odbile su da prihvate migrantske kvote koje je EU hitno uvela 2015. godine, a više od milion ljudi, uglavnom Sirijaca koji su bežali od rata, ušlo je u Evropu.
Najviši sud EU presudio je 2020. godine da te zemlje nisu poštovale zakone Unije.