NATO bi da preuzme sve grčke luke: Prebacuju vojnu opremu na granicu sa Rusijom?
SAD i NATO žele da se dokopaju svih luka u Grčkoj za prebacivanje vojne tehnike na granicu sa Rusijom. Komanda za transport SAD (USTRANSCOM), koja je odgovorna za transportne operacije, raspisala je tender za radove na transportu u svim lukama u Grčkoj, piše list "Rizospastis".
"SAD, grčka vlada i evroatlantske stranke nisu izgubile nijedan dan u procesu pretvaranja cele zemlje u američku teritoriju za prebacivanje vojne opreme na granicu sa Rusijom. O tome nijednu reč nisu izgovorile partije Nova demokratija, SIRIZA i PASOK u svojim predizbornim borbama, potvrđujući svoj strateški savez oko glavnih prioriteta lokalne buržoazije", navodi list.
Dodaje se da su već sledećeg dana nakon izbora, 26. juna, s obzirom na novu vladu i njene garancije "stabilnosti", Amerikanci pozvali "tržišne" kompanije da pošalju svoje predloge najkasnije do 26. jula lukama Pirej, Solun, Aleksandrupolis, Volos, Kavala i drugim da imenuju izvođače radova kako bi ih Amerikanci mogli koristiti barem do 2029. godine za premeštanje vojnog tereta i municije.
Kako se navodi, prema poslednjim podacima, Amerikanci su ponudili 42.000 dolara godišnje, plus 21.000 dolara za šestomesečno produženje, za ukupnu vrednost ugovora od 1.143.750 dolara za pet luka za pet i po godina rada.
"Ako je prvobitno planiranje bilo samo za pet luka (Pirej, Solun, Aleksandrupolis, Volos, Kavala), sada se u relevantnim dokumentima pominju i druge određene sekundarne morske luke u zavisnosti od potreba širom Grčke", piše "Rizospastis".
Amerikanci su jasno stavili do znanja da će osim luka, koristiti i putnu i železničku mrežu tamo gde im je potrebno, kao što se već dešava, na primer, u Aleksandrupolisu, gde se od izvođača može zahtevati da istovremeno pruža usluge u ovim lukama 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, 365 dana u godini.
SAD su uveli još jednu klauzulu po kojoj će osobe koje angažuje vlada prijavljivati incidente i pretnje šefu službe bezbednosti objekta, vojnoj kontraobaveštajnoj službi, FBI ili Kancelariji za vojnu kontraobaveštajnu službu i bezbednost, dodaje se.
Grčka i SAD su 2019. i 2021. izmenile Sporazum o međusobnoj odbrambenoj saradnji, kojim se Americi obezbeđuju nove vojne baze na teritoriji Grčke. Rok trajanja ugovora je pet godina umesto jedne godine.
Do 2019. SAD su imale jednu vojnu bazu u Grčkoj, sada ih ima devet.
Grčki ministar odbrane Nikos Panagiotopulos izjavio je ranije da bi američka vojna baza u Aleksandrupolisu mogla da se koristi za transport trupa u istočnu Evropu i Ukrajinu. Prema njegovim rečima, baza Aleksandropolis je dizajnirana da služi interesima SAD u regionu i boljoj kontroli.