Lukašenko na samitu ŠOS-a: Minsk se zalaže za ujedinjenje ŠOS-a, EAEU-a i BRIKS-a
S obzirom da je u svetu primetan potpuni slom i nepoštovanje međunarodnih prava u sferi bezbednosti, Šangajska organizacija sa saradnju je primorana da, umesto da se fokusira na ekonomska pitanja, svoju pažnju usmeri na osiguravanje bezbednosti u regionu, rekao je predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko na samitu organizacije.
Minsk je, prema njegovim rečima, došao do nekoliko kompromisnih rešenja koja bi u tome pomogla.
Jedno od njih je ujedinjenje formata ŠOS, Evroazijskog ekonomskog saveza (EAEU)i BRIKS-a, za koje se, prema njegovim rečima, Minsk dosledno zalaže.
"Zapad, držeći se svoje neuhvatljive dominacije u brojnim oblastima ekonomije i finansija, pokušava da obuzda razvoj zemalja koje mu se ne sviđaju i uvodi protiv njih nezakonite varvarske sankcije. Da bi se tome efikasno suprotstavila, Belorusija aktivno promoviše ideje globalnog razvoja. Dosledno se zalažemo, kako za stvaranje velikog evroazijskog partnerstva sa zemljama sa kojima već imamo bliske odnose (NR Kina, Indija, Pakistan, Iran, naši partneri iz ZND), tako i za uparivanje formata EAEU, ŠOS i BRIKS-a u širem kontekstu", rekao je beloruski lider.
Predložio je i saradnju u sajber sferi. S obzirom na sve češće izazove u svetu sajber napada, krađe digitalnih podataka i širenja lažnih informacija u medijima, predložio je obuku stručnjaka i zajedničke projekte za prevazilaženje tih izazova.
Minsk je spreman da sarađuje sa ŠOS-om kazao je Lukašenko i poručio zemljama članicama da mogu da računaju na Belorusiju u kontekstu prehrambene bezbednosti i naglasio da Minsk podržava inicijativu stvaranja Razvojne banke ŠOS.
Prema njegovim rečima, ŠOS može da računa na Belorusiju kao jednog od najvećih proizvođača hrane i đubriva.
Predložio je formiranje platforme u okviru ŠOS-a za omladinu, jer, prema njegovim rečima, sve odluke koje se danas donose sprovodiće mladi.
Lukašenko je izrazio uverenost da će se Belorusija kao punopravna članica pridružiti organizaciji u najskorije vreme. Putin je podržao potpisivanje memoranduma o namerama Belorusije za pristupanje ŠOS-u i istakao da će ta zemlja, kao strateški i najbliži partner Rusije doprineti razvoju organizacije.
Prema rečima beloruskog lidera, Minsk ostaje zainteresovan i za transformaciju zajedničkog transportnog i logističkog prostora, uključujući intenziviranje međunarodnog transporta, ubrzanje i digitalizaciju procedura za kontrolu, uređenje i funkcionisanje transportnog koridora "Sever-jug".
Podsetimo, danas se u onlajn-formatu održava ovogodišnji samit ŠOS-a kojem prisustvovuje i lider Rusije Vladimir Putin.
Organizacija je osnovana 2001. godine, a u nju danas ulaze Indija, Kazahstan, Kina, Kirgistan, Rusija, Tadžikistan, Pakistan i Uzbekistan.
Proces pristupanja Irana započet je 2021. godine, a 2022. godine usvojen je dokument o otpočinjanju procedure koja ima za cilj i učlanjenje Belorusije u organizaciju.
Zemlje posmatrači za sada su Avganistan, Belorusija, Iran i Mongolija, a partnerske zemlje su Azerbejdžan, Jermenija, Kambodža, Nepal, UAE, Turska i Šri Lanka.