Američka industrija će "prigrabiti" polovinu nemačkog fonda za vojnu modernizaciju
Američki proizvođači oružja će verovatno "prigrabiti" polovinu nemačkog fonda za modernizaciju vojske, vrednog 109 milijardi dolara, upozorila je izvršna direktorka nemačkog proizvođača delova za tenkove, optužujući vladu da nema stratešku viziju za domaću odbrambenu industriju.
"Ne verujem da će ostati mnogo novca za nemačku industriju", izjavila je u ponedeljak Suzana Vigand iz korparacije "Renk" u Minhenu. "Nemačka nema politički kompas za odbrambenu industriju."
Planovi za nemački fond za vojnu modernizaciju završeni su u maju prošle godine, posle dugih pregovora unutar vladajuće koalicije. Kancelar Olaf Šolc je opisao ovu novčanu injekciju kao "odgovor bez presedana na savremene izazove", dodajući da će on pomoći Nemačkoj da doprinese evropskoj bezbednosti na nivou koji je primeren najvećoj ekonomiji bloka.
Nemačka je do sada trošila manje od dva odsto BDP-a na odbranu, što ne ispunjava standarde koje NATO zahteva od država članica.
Prema rečima Vigandove, u Nemačkoj je došlo do promene odnosa prema odbrambenoj industriji, pre svega kada je reč o interesovanju javnosti. Takođe, postoje i mnoga stara, otvorena pitanja, na primer u vezi sa politikom vojnih nabavki, dodala je.
Neki nemački proizvođači oružja, kao što je bivši poslodavac Vigandove "Rajnmetal", kapitalizuju sukob u Ukrajini i beleže povećanje narudžbi. Proizvođači tenkova "leopard 2" i drugih sistema naoružanja prijavili su porast zarade od 27 odsto u 2022. godini. Kako navode, oni očekuju dvocifreni rast tokom narednih godina.
Kompanija "Renk" obezbeđuje prenosne sisteme za "leoparde", kao i za druge evropske tenkove, poput britanskog "ajaksa" ili francuskog "leklera".
"Renk" je osigurao porudžbine u ukupnoj vrednosti od 4,2 milijarde dolara, izjavila je izvršna direktorka Vigand. Oko 70 odsto proizvoda ove korporacije namenjeno je vojsci.