Iran je snabdeo Rusiju hiljadama bespilotnih letelica, a možda je spreman da pošalje još kako bi pomogao njene napore u Ukrajini, piše izraelski "Džeruzalem post", pozivajući se na američki Si-En-En i dodaje da je ovo nova faza u iransko-ruskim odnosima.
Iako je saradnja dve zemlje višedecenijska, uglavnom je Iran bio taj kome je trebalo pomoći, bilo u znanju, bilo u oružju, a treba imati u vidu i činjenicu da je bio pod zapadnim sankcijama.
Američka administracija, nakon dolaska Baraka Obame, promenila je pristup, pa je procena bila da bi Rusija mogla da bude kanal komunikacije sa Iranom.
Od dogovora se odustalo za vreme mandata Donalda Trampa, da bi sa predsednikom Bajdenom opet postao aktuelna tema, a izraelski dnevnik navodi da "za sve to vreme, Rusija stoji sa strane kao mafijaški bos, nudeći zaštitu i pomoć da se komunicira sa Teheranom".
Jedan rat menja sve
Nakon početka sukoba u Ukrajini, kako navode, Rusija više ne može da se predstavlja kao "dobar policajac" i "kao kanal SAD sa Iranom", a iransko-ruski savez, koji je uvek postojao u senci, sada je izašao na videlo.
Rusija želi da dobije ovaj rat "terorisanjem naroda, a ne vojnom ofanzivom", tvrdi izraelski list i dodaje da je iransko oružje, zbog nižih cena, ključni element ove strategije, iako je u pitanju "vrsta oružja koja ne dobija ratove".
Ipak, Si-En-En izveštava da su moguće nove pošiljke oružja i da bi to bio prvi slučaj da Iran pošalje napredne vođene rakete Rusiji, što bi Kremlju moglo da bude od velikog značaja na bojnom polju.
Poslednja pošiljka oružja Teherana Moskvi uključivala je oko 450 dronova, navodi se u analizi, sa podsećanjem na tvrdnju ukrajinskih zvaničnika da su oborili "više od 300 iranskih dronova".
Iranski nuklearni program više nije izgovor
Ključna promena je u tome što Iran više ne može da se pretvara da je njegov nuklearni program jedina stvar koja stoji između njega i dobrih odnosa sa Zapadom, zaključuje "Džeruzalem post". Navodi se i da je u prošlosti Teheran tvrdio da će, ako sklopi dogovor sa Zapadom, zamrznuti nuklearni program.
Osim toga, Iran je na Zapadu predstavljao Izrael kao glavnu prepreku koja stoji na putu dobrih odnosa Irana i Zapada, išašvi toliko daleko da se čak i govorilo "ne dozvolite Izraelu da nas uvuče u još jedan rat".
Međutim, činjenica da Teheran sada šalje oružje Moskvi pokazuje da su ovi narativi bili netačni. Iransko oružje predstavlja opasnost ne samo za Bliski istok, već i za Evropu i svet.
Iranski dronovi terorišu Ukrajinu, ali bi mogli da se koriste i na drugim mestima, upozorava izraelski dnevnik i dodaje da iranski nuklearni program nije jedino pitanje koje preti regionu - sada su rakete i dronovi u centru pažnje zapadnih sankcija.
Iran je promenio kurs svojom odlukom da snabdeva Rusiju oružjem, jer se time vezao za Moskvu, koja ga sa svoje strane koristi, izolujući ga od Zapada. Ovo je, kako se navodi u tekstu, "kockanje Moskve i Teherana zasnovano na procenama da je Zapad u trajnom opadanju i da više ne moraju da se pretvaraju ni pred SAD, niti pred Evropom".
Ipak, Iran se i dalje "javno pretvara da ne šalje bespilotne letelice i rakete Rusiji, niti šalje članove iz Korpusa iranske revolucionarne garde (IRGC) da rade sa Rusima na Krimu". Uprkos tome, sve je više dokaza za ovo. "Džeruzalem post" predviđa da će Zapad trajno promeniti svoj pogled na Teheran, jer "Iran koji je saučesnik u ratu Rusije u Ukrajini je Iran kome se ne može verovati u bilo kakvom dogovoru, posebno ne nuklearnom".