UN odobrile Japanu da otpadne vode iz Fukušime ispusti u more
Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) odobrila je japanske planove za ispuštanje otpadnih voda iz nuklearne elektrane Fukušima u Tihi okean, više od decenije nakon što je ta elektrana teško oštećena posle cunamija.
U izveštaju koji je u utorak objavilo telo UN-a za nuklearni nadzor navodi se da bi ispuštanje otpadnih voda imalo "zanemarljiv uticaj na ljude i životnu sredinu", uprkos zabrinutosti koje su izrazile Kina i Južna Koreja.
Fabrika u Fukušimi proizvodi oko 100 kubnih metara otpadnih voda svakog dana, a ponestaje joj prostora za skladištenje.
Otpadne vode su, kako se ističe, prečišćene zarad uklanjanja većina radioaktivnih elemenata, sa izuzetkom izotopa radioaktivnog vodonika i ugljenika, odnosno tricijuma i ugljenika 14, koje je teško ekstrahovati iz vode.
Tokio tvrdi da je nivo tricijuma i ugljenika 14 u otpadnim vodama u skladu sa međunarodnim bezbednosnim standardima.
Količina "blago radioaktivne" vode koju elektrana planira da ispusti u more jednaka je zapremini 500 olimpijskih bazena. Ovom vodom su se hladile gorivne šipke koje su se istopile tokom katastrofe 2011. godine. Očekuje se da će za potpuno ispuštanje otpada biti potrebno između 30 i 40 godina.
Premijer Japana Fumio Kišida tvrdi da izveštaj prikazuje "naučne dokaze i sa visokim nivoom transparentnosti".
Peking je japanski predlog nazvao "krajnje neodgovornim" i ponovio da plan treba suspendovati. Japanska ribarska industrija se takođe usprotivila, tvrdeći da će taj potez uništiti decenijske napore da se stanovništvo ubedi da je morska hrana iz regiona bezbedna za konzumiranje.
Prema studiji iz 2014. godine, unošenje tricijuma u organizam može povećati rizik od karcinoma.
Kišidina vlada još nije objavila raspored ispuštanja otpada, budući da je potrebno i odobrenje nuklearnog regulatora.
U martu 2011, zemljotres jačine devet stepeni Rihterove skale izazvao je cunami u Tihom okeanu koji je poplavio tri reaktora u elektrani Fukušima. To je bila najgora nuklearna nesreća od katastrofe u Černobilju 1986. godine.