Turska je jasno stavila do znanja, uoči današnjeg sastanka u Briselu, da neće odobriti prijavu Švedske za članstvo u NATO-u ako Stokholm ne preduzme korake za sprovođenje sporazuma sa Ankarom.
"Haber" navodi da će danas biti održan najvažniji sastanak u Briselu, pred samit lidera NATO-a koji je zakazan za sledeću nedelju u Litvaniji. Tom prilikom ministri spoljnih poslova i šefovi obaveštajnih agencija Turske, Švedske i Finske održaće sastanak na visokom nivou.
Švedska, međutim, još uvek nije preduzela korake koje Turska očekuje. Iako je 1. juna Švedska usvojila novi zakon o borbi protiv terorizma, Stokholm nije izručio pripadnike militantnih grupa koje Ankara smatra teroristima, što je uslov za odobrenje prijave za članstvo u Alijansi.
Finska i Švedska su se, podsetimo, u maju 2022. godine, zvanično prijavile za ulazak u NATO, a za prijem u Alijansu potrebno je odobrenje svih država članica i prolazak određenih procedura.
Na samitu u Madridu koji je održan krajem juna 2022. godine sve zemlje članice NATO-a su se složile sa pristupanjem Švedske i Finske. Tada je počeo proces ratifikacije prijava na nivou nacionalnih parlamenata zemalja članica. Do početka 2023. prijave Švedske i Finske ratifikovalo je 28 od 30 zemalja NATO-a, ali su Mađarska i Turska odlučile da švedsku prijavu razmatraju odvojeno od finske.
U noći 31. marta završena je ratifikacija finske aplikacije za NATO od strane svih članica Alijanse, a 4. aprila Finska je postala 31. članica NATO-a. Švedska, međutim, još uvek nije dobila odobrenje Mađarske i Turske.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov upozorio je da dalje širenje Alijanse neće doneti veću bezbednost Evropi, s obzirom na agresivnost NATO-a. On je, međutim, napomenuo da pristupanje Finske i mogući ulazak Švedske u NATO ne smatra egzistencijalnom pretnjom Rusiji. Ministarstvo spoljnih poslova RF saopštilo je da Moskva ostaje otvorena za dijalog sa NATO-om, ali na ravnopravnoj osnovi, dok Zapad mora da odustane od politike militarizacije kontinenta.