"Frku" koju je u vladi Olafa Šolca digla vest da kineski brodarski gigant "Kosko" kupuje udeo u luci Hamburg, dodatno je začinila i ministarka spoljnih poslova Analena Berbok koja je, kako prenosi "Dojče vele", poručila da Nemačka mora da ima novi politički pristup Kini.
Budući da se kineski politički sistem "u velikoj meri promenio poslednjih godina", Berbok smatra da se mora menjati i nemačka politika prema ovoj zemlji.
Ministarka je istakla da Nemačka treba Kini da saopšti svoj stav o "pitanjima fer konkurencije, ljudskih prava i priznavanja međunarodnog prava", što je opisala kao "naš temelj međunarodne saradnje".
Njena izjava, podseća "Dojče vele", dolazi uoči Šolcove posete Pekingu, čiji je tajming inače kritikovan budući da će kancelar u Kinu putovati neposredno nakon što je Si Đinping obezbedio istorijski treći mandat na čelu Komunističke partije.
"Kancelar je odlučio o vremenu svog putovanja i sada je ključno da Kini jasno stavimo do znanja poruke koje smo zajedno postavili u koalicionom sporazumu. A to su poruke koje sam takođe donela ovde u Centralnu Aziju", rekla je Berbok tokom posete Uzbekistanu.
Berbok je nedavno poručila i da Nemačka treba da nauči iz svog iskustva sa Rusijom kako nikada više ne bi bila zavisna od zemlje koja ne deli vrednosti Berlina.
Ove njene izjave nisu međutim ostale bez odgovora na istoku.
Oglasila se portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova koja je Analeni Berbok poručila da "kupi mapu i udžbenik istorije".
"Šta ona priča? Analena, kupi geografsku kartu, knjigu iz istorije i idi na odmor da se upoznaš sa glavnim postulatima geopolitike", istakla je Zaharova.
Dogovor o transportu digao uzbunu
Zabrinutost oko Kine izbila je u prvi plan nakon što je Berlin dozvolio kineskom brodarskom gigantu "Kosko" da kupi udeo u hamburškom brodskom terminalu.
Socijaldemokrata Šolc koji je dao "blagoslov" ovom poslu tako je prkosio pozivima šest ministarstava koji su želeli da se uloži veto na prodaju.
I Zelena stranka i neoliberalne Slobodne demokrate protive se prodaji u originalnom obliku.
Uoči putovanja u Peking, portparol kancelara Štefan Hebestrajt rekao je da Šolc želi da "diverzifikuje i minimizira rizike, ali da nije za odvajanje od Kine."
Kompanije iz Nemačke koje investiraju u Kini zabrinute su zbog pogoršanja odnosa, tako da je šef hemijskog giganta BASF Martin Brudermiler, pozvao prošle nedelje da se prekine "napadanje Kine".