Nema mira u Francuskoj: Održan protestni marš uprkos zabrani (FOTO)

Vlasti su na nivou cele zemlje zabranile proteste koji su počeli zbog smrti mladića kojeg je ubila policija tokom saobraćajne kontrole

Vlasti u Parizu zabranile su memorijalni skup posvećen Adami Taoreu, mladom crncu koji je preminuo u policijskom pritvoru 2016. godine, što je bio način da se nastave protesti zbog nasilja policije, a koji su zabranjeni jer su izazvali talas nasilja na ulicama širom Francuske.

"Najava skupa dan ranije za naredni dan ne omogućava policiji da mobiliše neophodnu ljudsku snagu i sredstva za obezbeđenje skupa", navodi se u odgovoru policije, prenosi "Politiko".

Sestra preminulog mladića je uprkos zabrani skupa najavila protestni marš.

Podsetimo, vlasti su na nivou cele zemlje zabranile proteste koji su počeli zbog smrti mladića kojeg je ubila policija tokom saobraćajne kontrole. Na adresu Francuske stiglo je mnogo optužbi da njena policija ima rasistički odnos prema crnačkom stanovništvu.

Komitet Ujedinjenih nacija za eliminaciju rasne diskriminacije (CERD) pozvao Francusku da se "prioritetno pozabavi strukturnim i sistemskim uzrocima rasne diskriminacije, uključujući sprovođenje zakona, posebno u policiji".

Francusko Ministarstvo spoljnih poslova odgovorilo je danas ocenom da je CERD izneo preterane komentare koji su prevideli neopravdano nasilje počinjeno poslednjih dana nad snagama reda, izabranim predstavnicima, javnim službama, policijskim stanicama, školama i ostalim državnim ustanovama.

"Svaka optužba za rasizam ili sistemsku diskriminaciju od agencija za sprovođenje zakona u Francuskoj je neosnovana", saopštilo je francusko ministarstvo.

Evropska komisija je takođe izrazila zabrinutost zbog policijskog nasilja u Francuskoj. U intervjuu na belgijskom radiju evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnders rekao je da postoji potreba da se razmišlja o francuskoj policiji s obzirom na "upečatljiv nivo nasilja" kojem je zemlja svedočila u poslednjih nekoliko godina, uključujući nemire koji su trajali nedelju dana nakon nedavne smrti tinejdžera.

"Moramo da ispitamo veoma visok nivo nasilja, jer ono ponekad predstavlja izazov u ​​ponašanju određenog broja policajaca — kao što smo videli iz dramatičnih situacija koje su se dogodile", rekao je Rejnders.

Na to je Francuska vrlo brzo odgovorila.

"Biću vrlo jasna, nije na Didijeu Rejndersu ili Evropskoj komisiji da se interesuju za način na koji Francuska upravlja svojim policijskim snagama", rekla je državna sekretarka za Evropu Lorens Bun u francuskom Senatu.