Uoči NATO samita: Vilnjus poput tvrđave, osam "patriota" cilja ka Kalinjingradu
Oko 1.000 vojnika i napredni sistemi vazdušne odbrane obezbeđuju Vilnjus koji je, ovih dana zbog održavanja NATO samita, praktično pretvoren u tvrđavu ne bi li se obezbedili važni gosti - američki predsednik Džozef Bajden i drugi lideri Alijanse.
Šefovi Severnoatlantskog saveza sastaju se sledeće nedelje na samo 32 km od litvanske granične ograde sa ruskim saveznikom Belorusijom i 151 km od same Rusije.
"Bilo bi više nego neodgovorno da naše nebo bude nezaštićeno pošto Bajden i lideri 40 zemalja stižu", rekao je predsednik Litvanije Gitanas Nauseda, a preneo Rojters.
Litvanski predsednik kao da je zaboravio da su mnogi lideri zemalja NATO dolazili u Kijev i da im se ništa nije desilo iako su dolazili, tako reći, Rusima na nišan.
Ipak, u strahu su velike oči tako da su se, kako navodi Rojters, saveznici udružili da obezbede samit.
Nemačka je rasporedila 12 raketnih bacača "patriot", koji se koriste za presretanje balističkih i krstarećih raketa ili ratnih aviona, Španija je donela sistem protivvazdušne odbrane NASAMS, Francuska šalje samohodne haubice Cezar, Francuska, Finska i Danska baziraju vojne avione u Litvaniji, a Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska isporučuju opremu protiv bespilotnih letelica.
Poljska i Nemačka su poslale snage za specijalne operacije pojačane helikopterima. Drugi šalju opremu za borbu protiv potencijalnih hemijskih, bioloških, radioloških pa čak i nuklearnih napada.
Za Nausedu, napori saveznika da osiguraju vazdušnu bezbednost tokom okupljanja lidera znači da NATO treba hitno da uspostavi stalnu protivvazdušnu odbranu u baltičkim državama.
"Razmišljamo o tome šta će biti nakon završetka samita i radićemo sa saveznicima na stvaranju snaga za trajnu vazdušnu zaštitu", rekao je on novinarima.
Na aerodromu u Viljnusu, viđeno je i osam nemačkih raketnih bacača "patriot" kako stoje sa cevima usmerenim u pravcu ruskog Kalinjingrada. Još dva uperena su na Belorusiju. Svi lanseri su u funkciji od petka ujutru.
"Znate gde se geografski nalazite i prilično dobro znate i odakle pretnja dolazi. Litvanija je tražila od nas zaštitu samita, a takođe je NATO tražio pomoć od Nemačke. Ovo je naš odgovor", rekao je potpukovnik Štefen Lib, komandant bataljona "patriota".
Litvanija je za letnji period utrostručila graničnu stražu na beloruskoj i ruskoj granici, uz oficire iz Letonije i Poljske. Dve zemlje su takođe poslale policiju da pomogne u patroliranju Vilnjusom.
"Spremamo se za razne provokacije. Situacija je zaista veoma napeta. Tako da je zaštita granice već bila na veoma, veoma visokom nivou i pre samita", rekao je šef granične straže Rustamas Liubajevas.
Za samit su ponovo uvedene i granične kontrole između Litvanije, Poljske i Letonije.