Američki demokratski senator Tim Kejn i kongresmenka Barbara Li izrazili su danas zabrinutost zbog odluke administracije predsednika SAD Džozefa Bajdena da pošalje kasetne bombe Ukrajini.
Kejn je rekao za Foks njuz da bi odluka SAD da pošalje kasetne bombe Ukrajini mogla da "inspiriše" druge zemlje da zaobiđu međunarodnu konvenciju koja zabranjuje takvu vrstu municije.
Kejn je, međutim, istakao da je Bajdenova administracija verovatno uzela u obzir sve rizike koje ta odluka donosi, navodeći da Ukrajina neće koristiti kasetnu municiju protiv ruskih civila, preneo je Rojters.
Kejn je član Odbora Senata za oružane snage.
Li je pozvala Bajdenovu administraciju da preispita slanje kasetnih bombi Ukrajini.
"Kasetne bombe nikada ne bi trebalo da se koriste", istakla je demokratska kongresmenka za Si-En-En.
Li je ocenila da SAD rizikuju da izgube svoje "moralno vođstvo" slanjem kasetnih bombi u Ukrajinu.
Predsednik Odbora Predstavničkog doma za spoljne poslove Majkl Mekol rekao je danas da ukrajinska kontraofanziva sporo napreduje i da bi kasetne bombe mogle da to promene.
Mekol je za Si-En-En istakao da "ne vidi ništa loše" u slanju kasetnih bombi u Ukrajinu.
Podsetimo, juče se devetnaest američkih kongresmena usprotivilo isporuci kasetne municije Kijevu, saopštili su članovi američkog Kongresa.
"Sjedinjene Države su ponosno predane svom liderstvu u oblasti zaštite ljudskih prava. Ova predanost treba da uključi odustajanje od isporuka kasetne municije, koja po svom dizajnu nosi ozbiljne rizike za civilno stanovništvo", rekli su kongresmeni u široko rasprostranjenom saopštenju.
SAD su u petak saopštile da će snabdevati Ukrajinu široko zabranjenim kasetnim bombama kao deo novog paketa pomoći vrednog 800 miliona dolara
čime je ukupna američka vojna pomoć Kijevu dostigla više od 40 milijardi dolara od početka ruske invazije.
Grupe za ljudska prava i generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio
Gutereš doveli su u pitanje da li je ispravna odluka Vašingtona da isporuči Ukrajini kasetnu municiju.
Kasetnu municiju zabranjuje više od 100 zemalja.
Rusija, Ukrajina i SAD nisu potpisale Konvenciju o kasetnoj municiji koja zabranjuje proizvodnju, skladištenje, upotrebu i prenos takve vrste oružja.
Kasetne bombe obično ispuštaju veliki broj manjih bombi koje mogu da neselektivno ubijaju na širokom području.
Neeksplodirane kasetne bombe predstavljaju opasnost decenijama nakon završetka sukoba.