Tandem Tramp–Kenedi dobitna kombinacija predsedničkih izbora u SAD?

Amerikanci smatraju da bi Kenedi doprineo rejtingu bivšeg predsednika SAD, te da bi njihov duo ukinuo šanse za Bajdenov reizbor

Iako je Robert F. Kenedi Mlađi početkom jula za "Njuzmaks" izjavio da ne razmišlja o tome da bude potpredsednik ni Donaldu Trampu, ni Džozefu Bajdenu, priča o Kenedi–Tramp tandemu vrlo je intrigantna tema ne samo među američkim političarima već i na društvenim mrežama, a dobar je putokaz o tome kako će Amerika glasati u novembru 2024. na predsedničkim izborima.

Imajući u vidu da po sadašnjim anketama demokrata Kenedi u trci za Belu kuću privlači pažnju i simpatizera svoje stranke i Republikanske partije, sve je zastupljenija teza da Kenedijeva popularnost radi u Trampovu korist.

"Bio bi to nezaustavljiv duo. Pri tome čini mi se da je to bukvalno jedina šansa za ponovno ujedinjenje ove razbijene zemlje", istakla je stanovnica Nju Hempšira za "Epok tajms".

Bivši Trampov savetnik Stiv Benon predložio je kombinaciju Tramp–Kenedi još u aprilu, dok je nekadašnja kandidatkinja za guvernera Arizone Kari Lejk, koja je sebe videla kao potencijalnu Trampovu potpredsednicu, izjavila za Si-Bi-En da se radi o dobrom čoveku, ali da establišment "ne želi autsajdere u političkoj mašini, ne želi da autsajderi dolaze u močvaru i isušuju je već žele unapred odobrene, kontrolisane, lako ucenjene i lako podmitljive ljudi poput Bajdena".

"Epok tajms" navodi brojne izjave žitelja Amerike koji smatraju da bi Kenedi doprineo Trampovom rejtingu, da bi njihov tandem bio dobitna kombinacija za Sjedinjene Države, ali i da bi taj duo ukinuo šanse za Bajdenov reizbor.

Tramp je ranije pohvalno govorio o Kenediju Mlađem, nazivajući ga zdravorazumnim čovekom poput njega, dok je kandidat za nominaciju u taboru demokrata rekao da je ponosan na Trampovu podršku iako se ne slaže s njim u većini pitanja.

Pošto je objavio kandidaturu, Roberta F. Kenedija Mlađeg politički eksperti su proglasili za marginalca, uključujući i istoričara Alana Lihtmana, koji je od 1984. tačno predvideo pobednika predsedničkih izbora.

Međutim, kako je istakla autorka svetskih bestselera "No logo" i "Doktrina šoka" i kolumnistkinja britanskog "Gardijana" Naomi Klajn, demokrate ignorišu Kenedija na sopstveni rizik – on vrlo uspešno koristi nezadovoljstvo glasača, a njegova kandidatura ide u prilog Trampu.

"Dok Kenedijev rejting raste, demokratska elita nastavlja da se podsmeva – naizgled ne učeći nikakve lekcije iz Trampovog uspona, ili trenutne nepopularnosti njihovog lidera", precizirala je Klajnova.

S tim u vezi su i rezultati pojedinih anketa prema kojima Kenedi ne da nije marginalan kandidat već se pojavljuje kao favorit za demokratsku nominaciju, čak i na opštim izborima.

"Pokušaji da se Kenedi diskredituje kao demokrata takođe sugeriše da on predstavlja realnu pretnju Bajdenu", zaključuje "Epok tajms".