Svet

Bajden sa Čarlsom i Sunakom: Razgovori o Ukrajini i klimatskoj krizi

Predsednik SAD se sastao sa premijerom Velike Britanije Rišijem Sunakom, a fokus je bio na ukrajinskoj ofanzivi i težnjama te zemlje da se pridruži NATO-u
Bajden sa Čarlsom i Sunakom: Razgovori o Ukrajini i klimatskoj kriziwww.globallookpress.com © Pool/Keystone Press Agency

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden i britanski kralj Čarls sastali su se u Londonu, a glavna tema razgovora bila je borba protiv klimatskih promena.

Podsetimo, Bajden nije prisustvovao Čarlsovom krunisanju u maju ove godine, a umesto njega na svečanoj ceremoniji učestvovala je njegova supruga, Džil Bajden. Poseta zamku Vindzor, uz čaj, odraz je predsednikovog uvažavanja ozbiljnosti sa kojom je kralj shvatio klimatsku krizu, navodi Bi-Bi-Si. Američki lider dočekan je uz sve počasti i izvođenje američke himne.

Predsednik SAD se sastao i sa premijerom Velike Britanije Rišijem Sunakom, a fokus je bio na ukrajinskoj ofanzivi i težnjama te zemlje da se pridruži NATO-u. Ta tema će dominirati i samitom NATO-a u Litvaniji, a ima i potencijal da razotkrije nesuglasice u savezu Ujedinjenog Kraljevstva i SAD.

Pre početka formalnih razgovora sa Sunakom u bašti Dauning strita, Bajden je rekao: "Imamo o čemu da razgovaramo. Naš odnos je čvrst, nemam bližeg prijatelja i većeg saveznika".

Iz kabineta premijera Velike Britanije rečeno je da on želi da pronađe put za ulazak Ukrajine u NATO. Kijev je ranije saopštio da je odbačen prethodni zahtev SAD da Ukrajina prvo ispuni akcioni plan za članstvo u Alijansi, nešto što ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova smatra probojem, čak iako postoje preduslovi koje mora da ispuni.

U razgovoru sa Bajdenom, Sunak se fokusirao na planirane bezbednosne garancije koje zemlje NATO-a planiraju da pruže Ukrajini kao privremenu meru pre nego što dobije punu zaštitu putem članstva u Alijansi.

Dugoročne garancije, koje je prvo predložila Velika Britanija, zamišljene su kao znak predsedniku Rusije Vladimiru Putinu da odlučnost Zapada da podrži Ukrajinu neće oslabiti i da on nema druge opcije osim da sedne za pregovarački sto, navodi Bi-Bi-Si.

Na sastanku je bilo reči i o kasetnoj municiji koju SAD šalju Ukrajini, a portparol britanskog premijera naveo je da je obezbeđivanje te vrste municije "bio težak izbor za SAD" koji im je "nametnuo ruski agresorski rat".

Portparol je istakao da je Sunak rekao Bajdenu da je Velika Britanija potpisnica međunarodne konvencije kojom se obeshrabruje upotreba kasetne municije i da je na svakoj zemlji da donese sopstvenu odluku o tome kako se to oružje koristi.

"Ostajemo pri svojim obavezama prema konvenciji, koje uključuju obeshrabrivanje njihove upotrebe. Kod nas o tome nema promene, očigledno je na svakoj zemlji da donese odluku", dodao je portparol u obraćanju novinarima.

Bajden se, zajedno sa izaslanikom za klimu Džonom Kerijem i britanskim sekretarom za energetiku Grantom Šapsom, sastao sa rukovodiocima organizacija i filantropima, a prilikom tog susreta bilo je reči o finansiranju borbe protiv klimatskih promena u najsiromašnijim zemljama sveta.

image