Svet

Nemačka: Novi dokazi o eksplozijama na "Severnom toku"

U zajedničkom pismu tri zemlje navodi se da Nemačka istražuje sumnjivi teret sa jahte, za koju se ne zna ko je iznajmio
Nemačka: Novi dokazi o eksplozijama na "Severnom toku"© Tanjug/Bernd Wuestneck/dpa via AP, File

Nemačka je pronašla tragove eksplozivnih naprava koje su uzete sa jahte za koju Berlin smatra da je mogla da se koristi za transport eksploziva kojim je izvršena diverzija na gasovodima "Severni tok" i "Severni tok 2", saopštile su nemačke vlasti Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.

U zajedničkom pismu Nemačke, Švedske i Danske se navodi da Nemačka istražuje sumnjivi teret sa jahte, za koju se ne zna ko je iznajmio. Berlin još utvrđuje tačan kurs broda, prenosi Rojters.

"Prema procenama eksperata, nije isključeno da su ronioci mogli da postave eksploziv na gasovodima 'Severni' tok 1 i 'Severni tok 2', a koji je postavljen na dubini oko 70-80 metara", dodaje se u pismu.

Ističe se da je trenutno nemoguće ustanoviti ko je izvršio diverziju i njihove motive, posebno na temu toga da li je diverzijom rukovodila država ili državni subjekt.

U nemačkoj istrazi se spominje kompanija "Feria Lavova" koja je registrovana u Varšavi i koja je iznajmila jahtu "Andromeda" od nemačke kompanije. Kako su pisali nemački mediji, "Feria Lavova" nema zaposlenih, kancelarije, a ni sajt i izgleda kao sumnjiva kompanija. U istrazi se razmatra i mogućnost učešća i nekih Ukrajinaca u diverziji.

Kasnije su i izvori "Volstrit džornala" rekli da su nemački eksperti sve više uvereni da je jahta "Andromeda" zaista iskorišćena za diverziju, jer je obilazila svako mesto na kojem se dogodila eksplozija. Navode da je jahta iznajmljena preko turističke agencije iz Varšave, koja je deo mreže ukrajinskih lažnih kompanija, osumnjičenih za veze sa ukrajinskom obaveštajnom službom.

U Poljskoj su osporili da su državne institucije učestvovale u događaju, ali nisu isključili mogućnost da su poljske kompanije mogle biti povezane sa diverzijom.

Eksplozije na gasovodima "Severni tok 1" i "Severni tok 2" dogodile su se istovremeno 26. septembra prošle godine. Nemačka, Danska i Švedska nisu isključile mogućnost da je reč o namernoj diverziji, a Generalno tužilaštvo Rusije pokrenulo je krivični postupak o činu međunarodnog terorizma.

Operater gasovoda, kompanija "Nord strim AG" saopštio je da je šteta na gasovodima bez presedana i da je nemoguće proceniti kada će biti otklonjena.

image