Brisel će vojnike obučavati i u Ukrajini - kada okolnosti dozvole

Obuka se sada organizuje u Poljskoj i Nemačkoj, ali će se postepeno prebacivati u Ukrajinu

Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) planira da pojača ukrajinsku protivvazdušnu odbranu i sufinansira napredne sisteme naoružanja država članica.

"Uključujući rakete i borbene avione", navodi evropska diplomatska služba u internom dokumentu u koji je "Pais" imao uvid.

U izveštaju se analiziraju formule za "bezbednosne kompromise" koje EU može da postigne sa Ukrajinom i takođe se predlaže proširenje evropske misije za obuku ukrajinskih trupa i osoblja, koja se sada nalazi u Poljskoj i Nemačkoj, pa čak i njeno postepeno "premeštanje" u Ukrajinu "kada okolnosti dozvole".

Taj oprez, kako španski list ocenjuje, sugeriše da će to biti posle rata.

Analiza Evropske službe za spoljne poslove, odeljenja na čijem je čelu Žozep Borelj, poklapa se sa odlukom članica G-7, da potpišu Deklaraciju o zajedničkom ulaganju da ponudi "bezbednosne kompromise i aranžmane" Ukrajini.

U izveštaju se analizira koji elementi se mogu ponuditi "bezbednosnim garancijama" i ističe da bi "članstvo Ukrajine u EU bilo bi samo po sebi bezbednosna garancija".

"Ukrajini će i dalje biti potrebna dugoročna posvećenost i podrška EU kako bi osigurala svoju slobodnu i demokratsku evropsku budućnost", navodi se u internom dokumentu EEAS. Brisel ističe da će ove godine podrška u vidu opreme preko Evropskog mirovnog fonda (EPF) premašiti četiri milijarde evra i da je došlo do "postepene promene" ka nabavci i zajedničkoj kupovini nove opreme.

Takođe je, navodi se, zabeležen napredak u snabdevanju od strane država članica, sofisticiranijim i skupljim sistemima naoružanja, koje je EU kasnije pokrila kroz sisteme nadoknade.

Sukob u Ukrajini je takođe logistička bitka, a u "bezbednosnim obavezama", pored stalne razmene obaveštajnih podataka (država članica) i satelitskih snimaka, Brisel predlaže i saradnju kao što su "posebna podrška za održavanje i popravka donirane opreme", podrška u deminiranju, kao i podrška u sajber bezbednosti, borbi protiv hibridnih pretnji, dezinformacija i mešanja, kao i manipulacija stranim informacijama.

"Ove bezbednosne obaveze biće preuzete uz puno poštovanje bezbednosne i odbrambene politike određenih država članica i uzimajući u obzir bezbednosne i odbrambene interese svih država članica", navodi se u internom dokumentu EEAS.

EU je, kako se navodi, i sada jedan od glavnih faktora koji doprinosi neposrednoj i dugoročnoj bezbednosti Ukrajine uz vojnu pomoć, finansijsku, komercijalnu i ekonomsku podršku, navodi EEAS, koji u analizu mogućih obaveza uključuje bezbednosne mere koje su već u toku, kao što je finansijska podrška Kijevu i drugi elementi, poput prihvata izbeglica i raseljenih lica.

Među obavezama koje su već u toku, Brisel ističe i pomoć za "rekonstrukciju, proces pridruživanja Evropskoj uniji i promovisanje reformi, kao i restriktivne mere (sankcije protiv Rusije), podršku odgovornosti i mehanizme otkrivanja trećim zemljama".