Evropska unija mora da pojasni svoju poziciju prema strateškom partnerstvu sa Pekingom, rekao je visoki kineski diplomata Vang Ji na sastanku sa šefom evropske diplomatije Žozepom Boreljom.
Odnosi Kine i EU poboljšani su nakon objavljivanja strateškog partnerstva 2003. godine, ali od 2019. evropski blok Peking naziva "ekonomskim takmacom" i "sistemskim rivalom", a ovakav pristup pojačan je nakon početka sukoba u Ukrajini zbog bliskih veza Pekinga i Moskve, preneo je Rojters.
Kina i EU treba da pojačaju komunikaciju, unaprede međusobno poverenje i prodube saradnju, blok ne treba da se koleba, a kamoli da podržava nazadovanje odnosa rečima i delima, rekao je direktor Kancelarije za spoljne poslove Komunističke partije Kine na marginama sastanaka u Džakarti sa Boreljom u petak, a objavilo je danas kinesko Ministarstvo spoljnih poslova.
Prošlog meseca, lideri EU obavezali su se da će smanjiti zavisnost od Pekinga i razmatrali su kako da postignu ravnotežu između smanjenja "rizika od Kine" i saradnje u područjima poput klimatskih promena.
Evropska komisija pozvala je zemlje članice da dogovore veću kontrolu izvoza i protoka tehnologija za vojne potrebe koje koriste "zemlje od interesa".
Tokom sastanka sa Boreljom, Vang je pozvao obe strane da se čuvaju politizacije ekonomskih pitanja i naglasio da nema suštinskog konflikta interesa između Kine i EU.
U objavi na Tviteru, Borelj je opisao razgovore sa Vang Jiem kao konstruktivne i dubinske.
Po pitanju Ukrajine, kineski zvaničnik rekao je da Kina podržava uravnoteženu, efikasnu i održivu bezbednosnu arhitekturu u Evropi, kao i da će nastaviti da promoviše mirovne razgovore i igra konstruktivnu ulogu u traženju političkog rešenja za krizu.
Borelj je naveo da EU očekuje da Kina odigra ulogu u pomaganju da se reši sukob u Ukrajini i obezbedi humanitarna pomoć. On je naveo da su Vang i on razgovarali i o očuvanju stabilnosti i statusa kvo u Tajvanskom moreuzu.