Posle samita NATO u Vilnjusu ne naslućuje se mir, Alijansa je vidljivo u očajnom stanju i to ne želi da prizna, a Bajdenova jedina politika u Americi je "više rata u Ukrajini", ocenjuje američki novinar Aleksander Rubinštajn.
U polušali kaže da sve što Kijev javi o sukobu na terenu, krivcima i posledicama u stvari je baš suprotno.
Inače, Rubinštajnova analiza medijskog rata u Ukrajini, uzrocima i posledicama sukoba po planetu čitana je 29. juna u Ujedinjenim nacijama u Njujorku. Kako je objasnio za beogradske "Večernje novosti" taj zadatak mu je dao Maks Blumental, njegov urednik na portalu "Grej zoun" kojeg su novinari akreditovani u UN pozvali da govori o drugoj strani sukoba koja se ne objavljuje u mejnstrim medijima.
Američki novinar pisao je članak o Ukrajini kao "velikom Izraelu", a kako objašnjava u njemu je ukazao na dokument koji je izradio bivši američki ambasador u Izraelu Danijel Šapiro za potrebe Atlantskog saveta.
"On je tu izneo svoju viziju Ukrajine kao hipermilitarizovanog bastina NATO čiji bi nacionalni identitet bio definisan njegovim sposobnostima da projektuje moć SAD protiv Rusije", kaže Rubinštajn i podseća na reči ukrajinskog predsednika Zelenskog da će postati "Izrael s ukrajinskim licem".
Tvrdnje sa Zapada da je Zelenski "izuzetno osetljiv na nacizam", on je u intervjuu nazvao potpunom ludošću, ističući da je ruski predsednik Vladimir Putin dokumentovao koliko se ljudi pod nacističkom ideologijom i obeležjima bori na strani kijevskog režima.
"Kada sam napisao članak da se glavni bulevar u Kijevu zove po nacisti Stepanu Banderi koji je pobio na desetine mojih sunarodnika i da taj bulevar ide iz centra do Babinog jara gde je počeo Holokaust nad mojim narodom 1941, moj Tviter nalog blokirao je Muzej u Aušvicu. Zatim je usledila kampanja 'pranja nacista' u SAD", priča ovaj novinar.
Dodaje da je najstarija jevrejska organizacija za zaštitu istine o Holokaustu "Anti-difamejšn liga" skinula "Azov" sa spiska opasnih nacističkih organizacija i čak ih je isključila i sa liste potencijalno opasnih desničara, ističe Rubinštajn.
"Recimo, u Diznilendu je prošlog avgusta na Godišnjem sportskom nadmetanju vojnih timova nagrađen ukrajinski vojni veteran invalid Igor Haluška 'za inspirisanje svog tima ličnim primerom'. Haluška je iz 'Azova' i ima tetovažu nacističkog 'sonenrada' ili crnog sunca", ukazuje Rubinštajn.
U intervjuu za beogradski dnevni list govorio je i o američkom novinaru Gonzalu Liri koji je uhapšen zbog tekstova o Buči, Kramatorsku, a čiji se sadržaj, kako kaže, nije dopao Kijevu.
"Stejt department nije preduzeo baš ništa da oslobodi ovog čoveka koji je koristio svoje pravo na slobodu govora. Lira je daleko uticajnija i popularnija ličnost od košarkašice Britni Grajner koju je Vašington oslobodio iz ruskog zatvora gde se našla zbog droge", rekao je Rubinštajn.