Svet

Šolcova poseta Pekingu izaziva zabrinutost u Nemačkoj

Izuzetno je važno da ne budemo toliko zavisni od zemlje koja ne deli naše vrednosti, rekla je nemačka ministarka Analena Berbok uoči putovanja kancelara u Kinu
Šolcova poseta Pekingu izaziva zabrinutost u Nemačkoj© Tanjug/AP/Michael Sohn

Nemački kancelar Olaf Šolc dolazi u petak u svoju prvu posetu Kini koja će biti pažljivo praćena zbog sve složenijih kinesko-nemačkih odnosa.

Ovi odnosi se ubrzano pogošavaju, a Kina je u poslednje vreme izložena kritikama koje sve češće pristižu iz Nemačke.

Njegova jednodnevna poseta 4. novembra učiniće Šolca prvim liderom G7 koji je posetio Kinu od početka pandemije kovida i prvim koji će se sastati sa kineskim predsednikom Si Đinpingom, otkako je ponovo izabran za te zemlje na 20. Kongresu Komunističke partije, prenosi Rojters.

Duboke trgovinske veze Evrope i Azije

Duboke trgovinske veze povezuju najveće ekonomije Azije i Evrope, uz snažnu kinesku ekspanziju i potražnju za nemačkim automobilima. Kina je postala najveći pojedinačni trgovinski partner Nemačke 2016.

Ipak, nedavna istraživanja, između ostalih tink tenka "Ifo", pokazala sue da se skoro polovina nemačkih industrijskih firmi sada oslanja na značajan uvoz iz Kine.

Do Šolcovog putovanja, tvrdi Rojters, dolazi u trenutku rastuće zabrinutosti na Zapadu, posebno Sjedinjenih Država, zbog "kineske trgovinske prakse, stanja ljudskih prava u Kini i njenih teritorijalnih ambicija."

Šta će Šolc tražiti od Kine

„Izuzetno je važno da više ne budemo toliko zavisni od zemlje koja ne deli naše vrednosti“, rekla je ministarka inostranih poslova Analena Berbok za medijsku kuću ARD.

"Šolc, koji će se sastati i sa kineskim premijerom Li Kećijangom i sa Sijem, tražiće od Kine da otvori svoja tržišta, a takođe će izraziti zabrinutost zbog stanja ljudskih prava i autokratskih tendencija", rekao je portparol nemačke vlade prošle nedelje.

Nemačka je već u vreme bivše kancelarke Angele Merkel počela da zauzima oštriji stav prema Kini, između ostalog i slanjem ratnog broda u Južno kinesko more prošle godine.

Profit važniji od ljudskih prava

Sada Šolcova vlada izrađuje svoju prvu strategiju prema Kini u istoriji, na osnovu koalicionog sporazuma koji sadrži oštrije stavove prema Pekingu, uključujući pitanja kao što su Tajvan i Hong Kong, kao i kršenje ljudskih prava u Sjanđijangu.

Kancelar je za svoju prvu posetu Aziji izabrao Japan, a ne Kinu.

Ipak, neki članovi koalicije i evropski zvaničnici tvrde da postoje nagoveštaji da Šolc neće biti previše oštar prema Kini.

„Njegova odluka da povede sa sobom i poslovnu delegaciju pokazuje da je za Nemačku profit i dalje važniji od ljudskih prava“, rekao je u sredu Dolkun Isa, predsednik Svetskog ujgurskog kongresa iz Minhena.

Kina negira optužbe za kršenje ljudskih prava i genocid koje pristižu sa Zapada.

Odbačena ponuda Makrona 

Šolcovi mlađi koalicioni partneri, Zeleni i Slobodne demokrate, dugo su imali mnogo tvrđi stav prema Kini od njegove Socijaldemokratske partije.

Izvori iz francuske i nemačke vlade saopštili su Rojtersu da je francuski predsednik Emanuel Makron predložio Šolcu da zajedno otputuju u Peking kako bi Kini poslali snažan signal jedinstva EU. Međutim, nemački kancelar je tu Makronovu ponudu odbio, tvrde obavešteni izvori.

image