Italija: Ne možemo da ispunimo zahtev NATO-a

Ministar odbrane te zemlje rekao je saveznicima da njegova zemlja nije u mogućnosti da ispoštuje cilj vojne potrošnje od dva odsto BDP-a

Italija ne može da ispuni zahtev NATO-a i da za odbranu izdvoji dva odsto BDP-a zemlje, osim ako se vojna potrošnja te zemlje ne izdvoji iz budžetskih pravila EU, rekao je ministar odbrane te zemlje Gvido Krozeto.

On je ovo saopštio kako saveznicima na samitu NATO-a u Vilnjusu, tako i poslanicima u italijanskom parlamentu.

"Bio sam prvi ministar naše države koji je govorio o teškoći dostizanja cilja dva odsto. Po prvi put, ova vlada je jasno stavila do znanja naše mogućnosti da damo doprinos", preneo je Krozeto parlamentu.

I ostale zemlje NATO-a zaostaju u ispunjavanju tog cilja, iako je 11 njih sebi dalo u zadatak da to postignu 2023. godine, dok će osam drugih to učiniti do 2024.

U međuvremenu se očekuje da će Italija dostići 1,46 odsto ove godine, a zatim pasti na 1,43 odsto  u 2024. – što znači da bi ta zemlja, po potrošnji mogla da bude na 24. mestu među saveznicima

"Trend je opadanja, a kao što vidite, daleko smo od dva odsto. U nekim slučajevima biće važno potrošiti i više od 2 odsto, s obzirom na prethodne godine nedovoljnog ulaganja", priznao je ministar.

U aprilu je sekretarka Demokratske partije Eli Šlajn rekla da ima mnogo sumnji u vezi sa povezivanjem podrške Ukrajini sa povećanom vojnom potrošnjom u svakoj evropskoj zemlji. 

"Bilo bi bolje imati zajedničku odbranu na nivou EU", smatra Šlajn.

Krozeto je objasnio da cilj od 2 odsto, koji Italija i dalje ne može da ispoštuje, ne može biti dostignut sledeće godine, pa čak ni kasnije, osim ako se uslovi ne promene.

"Teško je odrediti datum. Nadam se, jer mislim da postoji potreba, da ćemo uspeti da ispoštujemo pakt, jer bismo se u suprotnom našli kao poslednja zemlja po investicijama u ovom smislu", naglasio je ministar.

Krozeto je, inače, ranije zatražio od zemalja članica NATO-a i EU da uklone potrošnju na odbranu iz ograničenja Pakta stabilnosti, koji ostavlja Italiji "uske manevarske manevarske mogućnosti" zbog njenog visokog javnog duga.