Britanija pokušala da poništi odluku EU da koristi ime "Malvini"

Buenos Ajres slavi „diplomatski trijumf“, jer je na samitu latinoameričkih zemalja sa liderima EU u zvaničnoj deklaraciji prvi put upotrebljen argentinski naziv za Foklandska ostrva

Britanija je pokušala da izbegne diplomatski poraz oko Foklandskih ostrva, nakon što je EU, na predlog Argentine, podržala deklaraciju u kojoj se pominju Malvinska ostrva, što je argentinski naziv za spornu teritoriju, prenosi "Fajnenšel tajms".

Britanske diplomate zatražile su da predsednik Evropskog saveta Šarls Mišel "razjasni" stav evropskog bloka nakon što je Buenos Ajres proglasio "diplomatski trijumf", posle samita lidera EU sa liderima Latinske Amerike i Kariba (CELAC), održanog u utorak, tvrde zvaničnici EU i Velike Britanije.

Britanski zahtev, izgleda, u EU nema ko da čuje. "Ovo je dogovor između 27 država članica i zemalja ČELAC", rekao je neimenovani zvaničnik EU. "Ne možemo da izdajemo saopštenja u njihovo ime."

"Velika Britanija nije deo EU. Britanci su uznemireni zbog upotrebe reči 'Malvini'. Da su u EU, možda bi se suprotstavili tome", izjavio je zvaničnik EU, dodajući da su "Argentinci to na određeni način spinovali."

U deklaraciji se navodi: "Što se tiče pitanja suvereniteta nad Malvinskim/Foklandskim ostrvima, Evropska unija je primila k znanju istorijski stav zemalja CELAC, zasnovan na važnosti dijaloga i poštovanja međunarodnog prava u mirnom rešavanju sporova."

Podržale su ga 32 od 33 zemlje CELAC, a Nikaragva ga je odbila, usled spora o ratu u Ukrajini.

Dugotrajni spor Britanije i Argentine oko Maldiva

Buenos Ajres je saopštio da je to prvi put da je EU u zajedničkoj deklaraciji zvanično priznala stav Latinske Amerike o ovim ostrvima, koji poziva na dijalog o budućnosti Malvina i poštovanje međunarodnog prava.

Argentinski ministar spoljnih poslova Santijago Kafijero izjavio je da se "u pozadini ove deklaracije argentinska vlada nada daljem širenju dijaloga sa EU u vezi sa pitanjem Malvinskih ostrva."

"Ova zajednička deklaracija predstavlja još jedan poziv međunarodne zajednice Britaniji da ispuni svoju obavezu i da nastavi pregovore o suverenitetu sa Argentinom", dodao je argentinski ministar.

Britanski ministar spoljnih poslova Džejms Kleverli je uoči samita zatražio od Brisela da Foklandska ostrva ne uključuje u deklaraciju, tvrde zvaničnici iz Londona i Brisela.

Neimenovani zvaničnik blizak Kleverliju izjavio je za FT: "Argentinska vlada može da lobira za koga god želi, ali to ne menja činjenicu da su Foklandska ostrva britanska. To je jasna volja njegovih stanovnika. Pre deset godina, 99,8 odsto stanovnika Foklandskih ostrva izjasnilo se da želi da ostane deo britanske porodice".

"Naša posvećenost toj odluci je nepokolebljiva i tako će biti i ubuduće", dodao je zvaničnik.

Peter Stano, portparol Evropske službe za spoljne poslove, izjavio je da "EU nije u situaciji da izrazi bilo kakav stav o Foklandima/Malvinama, jer nije bilo rasprave ni odluke saveta država članica o ovom pitanju."

Dugotrajni spor Argentine i Britanije povodom Malvina izazvao je 1982. godine dvomesečni rat.

Prošlog marta, Argentina se povukla iz sporazuma o saradnji sa Britanijom, zahtevajući od Londona da obnovi pregovore o statusu ostrva u Južnom Atlantiku.