Četrdesetdvogodišnja Alison Fluk-Ekren, rođena u američkoj državi Kanzas, koja predvodila ženski bataljon terorističke Islamske Države osuđena je na maksimalnu kaznu od 20 godina zatvora.
Ona je priznala je da je u Siriji predvodila bataljon Katiba Nusajbah, koji se sastojao od oko 100 žena i devojčica obučenih za upravljanje automatskim oružjem i detoniranje samoubilačkih pojaseva. Neke od pripadnice ovog bataljona imale su svega 10 godina.
Jedna od ćerki Fluk-Ekren izjavila je da je i ona prošla kroz istu obuku, prenosi "Politiko", dodajući da su je se tokom suđenja i rođena deca odrekla zbog zlostavljanja.
Ćerka i najstariji sin zatražili su od suda maksimalnu zatvorsku kaznu za svoju majku. Oni su na sudu takođe detaljno opisali seksualno zlostavljanje u rukama Fluk-Ekren, koja je njihove tvrdnje poricala.
Ćerka pod imenom Lejla Ekren izjavila je da je "žudnja za kontrolom i moći" naterala njihovu majku da sa porodicom pređe pola sveta u potrazi za terorističkom organizacijom u kojoj bi ostvarila svoje ambicije.
Ona je dodala da je njena majka postala vrlo vešta u prikrivanju znakova nasilja nad svojom decom. Ćerka je opisala slučaj kada joj je majka polila lice sredstvom protiv vaški. Nakon što su na ćerkinom licu počeli da izbijaju plikovi, Fluk-Ekren je pokušala da ispere hemikalije, ali se Lejla otimala.
"Želela sam da ljudi vide kakva je ona osoba. Želela sam da me oslepi", posvedočila je Lejla.
Rodbina zatražila maksimalnu zatvorsku kaznu
Slučaj Alison Fluk-Ekren kao žene rođene u SAD koja je dospela na vodeću poziciju u Islamskoj državi jedinstven je među ostalim slučajevima terorizma, dodaje "Politiko". Tužioci ukazuju da poriv za zlostavljanjem svoje dece objašnjava njenu želju da napusti svoje imanje u Overbruku u Kanzasu i dospe u Siriju.
Federalni tužilac Radž Parek ukazao je da je Fluk-Ekren odrastala u stabilnom domu i phoađala privatnu školu, i dodao da ništa iz njene prošlosti ne obrazlaže njen psihološki profil i postupke. Tužilac je dodao da je bliža rodbina Fluk-Ekren jednoglasno zatražila najveću zakonski moguću kaznu, što se, tvrdi on, retko dešava.
Fluk-Ekren je u svoju odbranu izjavila da su ona i njena porodica imali "normalan život" u Siriji i pokazala sliku svoje dece kako jedu picu. Ona je poricala optužbe za zlostavljanje, i tvrdila da je njen najstariji sin nagovorio svoje sestre da se tako izjasne.
Nova dimenzija najmračnije strane čovečanstva
Ona je ženski teroristički bataljon Katiba Nusajbah opisala kao društveni centar za žene koji je prerastao u kurs za samoodbranu nakon što je uporište Islamske Države Raka u kojem je živela sa porodicom došla pod pretnju napada.
Fluk-Ekren je priznala da su žene i devojčice obučavane da koriste samoubilačke bombaške pojaseve ali je tvrdila da je to predstavljao trening samoodbrane u ratnoj zoni.
Sudija Leonin Brinkema jasno je odbila opravdanja Fluk-Ekren. Nakon tvrdnji optužene da je samoubilačka obuka delom bila motivisana željom žena da se odbrane od silovanja, Sudija Brinkema je ukazala na tvrdnje ćerke Fluk-Ekren da je bila silovana i primorana da se uda za teroristu Islamske Države sa 13 godina.
"Trebalo je da napuni 14 godina svega nekoliko nedelja nakon toga," izjavila je majka u svoju odbranu, tvrdeći da je udaja bila odluka njene ćerke.
Federalni tužilac je Fluk-Ekren opisao kao "kraljicu ISIS-a" čiji su muževi dospeli na više pozicije u Islamskoj Državi, nakon čega bi često poginuli u borbi.
Čak i drugi pripadnici Islamske Države koji su poznavali Fluk-Ekren opisali su je kao ekstremno radikalnu, dok su druge terorističke grupe odbijale njene predloge da se formira ženski bataljon dok nije dospela u ISIS, istakao je federalni tužilac, i dodao da njeni postupci "dodaju novu dimenziju najmračnijoj strani čovečanstva".
Fluk-Ekren je takođe priznala da je pomagala pri prevođenju poverljivih dokumenata ukradenih iz diplomatskih prostorija SAD nakon terorističkog napada u Bengaziju 2012. godine.