Bugarski parlament izglasao je danas odluku o ukidanju koncesije ruskoj naftnoj kompaniji "Lukoil" za upravljanje naftnim terminalom "Rosenets", u blizini luke Burgas na Crnom moru, što bi trebalo da ubrza ulazak zemlje u Šengen.
Predlog zakona, izglasanog u prvom čitanju, podržala su 144 poslanika parlamenta koji ima 240 mesta, preneo je Rojters.
Odlukom je, takođe, predviđeno da se "Lukoilu" dozvoli korišćenje naftnog terminala i nakon prestanka koncesije, ali će tada morati da plati takse bugarskoj vladi.
Navodi se i da će koncesija prestati za nedelju dana.
Luka "Rosenets", nedaleko od Burgasa, jedini je specijalizovani naftni terminal na bugarskoj obali Crnog mora. Ta lokacija pod kontrolom "Lukoila" od 2011. godine, kada je ruskoj kompaniji data koncesija na 35 godina.
Terminal opslužuje jedinu rafineriju u Bugarskoj, "Neftohim" Burgas, koji ima kapacitet za preradu 196.000 barela dnevno, a takođe je u vlasništvu "Lukoila".
U svom predlogu pred parlamentom, vladajuća koalicija koju čine GERB, Nastavljamo promene - Demokratska Bugarska (PP-DB), i Pokret za prava i slobode, saopštila je da će raskidanje koncesije "sprečiti Rusiju da koristi bugarske objekte za finansiranje svog rata u Ukrajini".
"To bi takođe obezbedilo sprovođenje sankcija EU, što pomaže bugarskoj kandidaturi za Šengen", rekao je uoči glasanja kopredsedavajući PP-DB Kiril Petkov.
Bugarska se nada da će u Šengen biti primljena već ove jeseni.
"Naš strateški cilj je ulazak u Šengen i ovo je veliki korak ka tome i u skladu sa EU sankcijama protiv Rusije", istakao je Petkov.
U saopštenju od četvrtka, rafinerija "Lukoil Neftohim" saopštila je da će tražiti sudsku zaštitu od odluke parlamenta.
Bugarski predsednik Rumen Radev u sredu je takođe kritikovao taj potez. "Predlog za ukidanje koncesije je još jedno prenagljivanje i pogrešna ideja političkih lidera", rekao je on novinarima.