Španci su danas glasali na vanrednim opštim izborima, posle kojih bi, kako neki predviđaju, prvi put posle nekoliko decenija u vladu mogla da uđe krajnje desničarska stranka.
Izlaznost na današnjim vanrednim parlamentarnim izborima u Španiji do 18 časova bila je 53,11 odsto, što je za gotovo četiri procenta manje u odnosu na isti period na izborima u novembru 2019. godine, prenosi "Pais" pozivajući se na podatke sa 97,96 odsto biračkih mesta.
Kako navodi španski list, na prethodnim opštim izborima u novembru 2019. godine izlaznost do 18 časova iznosila je 56,85 odsto.
Međutim, u ovu cifru nije uključeno glasanje poštom, putem koje je ove godine glasalo rekordnih 2,47 miliona birača, prenosi Tanjug.
S obzirom na to da će se rezultati izbora lomiti oko desetak mesta, tek će se oko ponoći po lokalnom vremenu steći konkretnija predstava o tome šta je pred Španijom.
Anketa objavljena nakon zatvaranja birališta pokazala je da su Narodna partija desnog centra (PP) i Voks osvojili dovoljno mesta na izborima da formiraju koaliciju.
Procenjuje se da je PP osvojio 150 mesta, a Voks 31 mesto, što je dovoljno za većinu u parlamentu od 350 mesta, prema anketi birača GAD3.
Istraživanje "Sigma Dosa" bilo je manje ubedljivo, predviđajući 145-150 mesta za PP i 24-27 mesta za Voks.
Socijalisti bi, prema projekcijama, trebalo da su osvojili 112 mesta, prema GAD3, i 113-118 mesta prema "Sigma Dosu", dok je platforma krajnje levice koju predvodi ministarka rada Jolanda Dijaz dobila ili 27 mesta ili 28-31 mesto.
Si-En-En je pre glasanja preneo da većina anketa predviđa da će pobediti opoziciona Narodna partija desnog centra koja ipak neće dostići apsolutnu većinu u parlamentu, što znači da će verovatno morati da formira koaliciju sa krajnje desničarskom partijom Voks.
Takav savez bi, dodaje ovaj medij, u špansku vladu vratio ekstremno desničarske snage po prvi put od kada je zemlja prešla na demokratiju kasnih 1970-ih nakon skoro 40-godišnje vladavine diktatora Franciska Franka.
Pravo glasa ima više od 37,4 miliona građana, a među prvima koji su izašli za glasačke kutije bio je sadašnji premijer Pedro Sančez.
"Ne želim da kažem da li sam optimista, ali imam dobre vibracije", rekao je on, a preneo "Pais".
Ovaj španski list, međutim, piše da opozicija koristi svaki mogući incident kako bi Sančeza optužila za opstrukciju izbora, pa je tako u pitanje doveden sistem glasanja putem pošte, a pojavile su se i tvrdnje da je i kvar u tunelu zbog koga je jutros obustavljen železnički saobraćaj između Valensije i Madrida - isto Sančezovo delo, kako ljudi iz Madrida ne bi mogli da glasaju.