Svet

Novi problemi za "sindikalca Džoa": Štrajkovi bi uskoro mogli da parališu Ameriku

Iako voli da se hvali kako je blizak sa sindikatima, odnosi Bele kuće i vodećih organizacija američkih radnika daleko su od idiličnih
Novi problemi za "sindikalca Džoa": Štrajkovi bi uskoro mogli da parališu Ameriku© Tanjug/AP Photo/Susan Walsh

Džozef Bajden sebe voli da zove "predsednikom koji je najbliži sindikatima" u američkoj istoriji. On je koristio sliku "sindikalca Džoa" u mnogim političkim kampanjama.

Ipak, iza zatvorenih vrata, odnosi između njegove administracije i velikih sindikata su daleko nestabilniji nego što se predstavljaju. I oni bi uskoro mogli da se drastično pogoršaju, piše "Politiko".

U narednih nekoliko meseci, ili čak nedelja, Bajden bi mogao da se suoči sa serijom velikih štrajkova koji imaju potencijal da poljuljaju ekonomiju i ugroze njegove šanse za reizbor.

Najveći problem predstavlja sindikat radnika u auto-industriji, čiji je novi lider, levičarski nastrojeni Šon Fejn, kritikovao predsedničku administraciju zato što je obećala milijarde dolara subvencija za proizvodnju električnih automobila, ali nije učinila ništa da usliši zahteve radnika za većim platama i boljim uslovima rada.

"Politiko" navodi da su u Bajdenovom timu iznenađeni zbog činjenice da taj sindikat još nije podržao aktuelnog predsednika na predstojećim izborima, dok se Demokrate pripremaju za potencijalne štrajkove počev od septembra.

Potencijalna obustava rada zaposlenih u UBP-u, jedne od vodećih američkih kurirskih službi, takođe bi mogla da napravi velike probleme. Glumci i scenaristi u Holivudu već štrajkuju, što je očekivao privuklo dosta pažnje američkih medija.

Svaki od tih štrajkova bi, uzet pojedinačno, predstavljao problem po Belu kuću. Ako bi se svi dogodili u isto vreme, to bi bio ogroman test za predsednika - da li da podrži grupu glasača na koju se tradicionalno oslanjao, ili da im se suprotstavi i "pogura" ka svom rivalu, Donaldu Trampu?

Sindikalni lideri, ali i pojedini visoki funkcioneri Demokratske partije od Bajdena zahtevaju da se ne meša. Ipak, kako piše "Politiko", članovi njegovog tima ne odbacuju mogućnost da bi on mogao da aktivira "ukoliko to od njega bude traženo".

Bajden se, ipak, u prošlosti već angažovao kako bi sprečio štrajk železničara, čime je razljutio svoje sindikalne saveznike. On će se naći u iskušenju da to uradi ponovo, pogotovo ako nekoliko štrajkova bude najavljeno u isto vreme.

Pojedini progresivni političari se plaše da bi kratkoročni ciljevi, poput pobede na izborima, mogli da dovedu do odluka koje su loše na duži rok.

"Ponekad je najbolje ne mešati se", rekla je članica Predstavničkog doma iz Njujorka Aleksandrija Okasio-Kortez nakon sastanka sa sindikalcima.

Članovi predstavničke administracije tvrde da je malo verovatno da će doći do značajnih finansijskih posledica ukoliko do štrajkova bude došlo, tvrdeći da se ekonomija polako oporavlja.

Ipak, činjenica je da se Bajdenova administracija i novo rukovodstvo sindikata radnika u auto-industriji ne poznaju dobro, kao i da je jedan deo osoblja Bele kuće iznenađen Fejnovim dolaskom na njegovo čelo.

Kako navodi "Politiko", u Bajdenovoj administraciji postoji strah da bi sukob sa sindikatima mogao da ima značajne negativne posledice na šanse aktuelnog predsednika na predsedničkim izborima sledeće godine.

Donald Tramp već neko vreme pokušava da dobije podršku sindikata radnika u auto-industriji, što u ovom trenutku deluje malo verovatno. Ipak, on bi mogao da ponovi ono što je učinio 2016. godine - kada je dobio podršku nekolicine uticajnih sindikalnih vođa.

Bajden se nalazi i na udaru levog krila sopstvene partije, pošto su članovi progresivnog kokusa zabrinuti da velike subvencije za razvoj "zelene industrije" neće stvoriti dobro plaćene i sindikalizovane poslove.

image