Vlada u Ljubljani je pod okriljem NATO bloka ukrajinskim oružanim snagama nedavno tajno poslala šest dronova, a pre toga su iz Slovenije put Kijeva otišli topovi, pešadijska oklopna vozila i 28 modernizovanih tenkova M-55S. Slovenačke vlasti su takvo uplitanje u američki posrednički rat u Ukrajini pravdale očekivanjem da će to naoružanje pomoći Ukrajincima da "odbrane slobodu", sve dok se pre par dana nisu pojavili prvi snimci tužnog kraja prvog uništenog "slovenačkog" tenka M-55S. Pa drugog. A potom i trećeg…
Za sada se zna da je prvom tenku sudbinu zapečatila granata "krasnopolj" odnosno laserski navođeni projektil kalibra 152 milimetara. Video klip je snimljen u rejonu Kremina u oblasti Lugansk.
Tenkom koji je donirala Slovenija upravljali su pripadnici teško desetkovane 47. brigade ukrajinskih snaga.
Iako su se na slovenačkim društvenim mrežama nizali zluradi komentari da poklon vlade premijera Roberta Goloba i "nije potrajao", a još manje doneo sreću Ukrajincima, usledio je neočekivan obrt – posada "uništenog" tenka objavila je na Tviteru kratak snimak koji treba da posluži kao dokaz da je guseničar još uvek u voznom stanju, što je ponukalo čak i američki časopis "Forbs" da napravi reportažu.
"Neverovatno, ukrajinski (zapravo slovenački) tenk M-55S koji je prošle sedmice bio meta direktnog pogodka ruske artiljerije, preživeo je eksploziju uz umerenu štetu", izvestio je Dejvid Aks za "Forbs".
"Objava posade na društvenim mrežama prikazuje oštećeni, ali mobilni tenk, što je dokaz da je vozilo od 36 tona ustalo iz mrtvih. Četvoročlana ukrajinska posada bivšeg slovenačkog tenka može za svoju sreću da zahvali eksplozivnom reaktivnom oklopu ERA koji je proizveo izraelski ’rafael’, a koji pokriva prednji luk M-55S. U suštini, ERA je sendvič od čelika i plastičnog eksploziva koji eksplodira prema van kada ga pogodi projektil koji se brzo kreće. Eksplozija usmerena u suprotnom pravcu prekinula je eksploziju usmerenu na tenk…", piše "Forbs".
Tenk možda može još neko vreme da se "kotrlja" ukrajinskim gudurama, ali fotografije ipak otkrivaju da je za borbu svakako neupotrebljiv. Problem sa reaktivnim oklopom (ERA) je što deluje na način kontrolisane eksplozije. A ta predstavlja očigledan rizik za tenkove čije su kupole prekrivene optikom, radio antenama i drugom osetljivom opremom.
A iz video snimaka i fotografija koje su objavili članovi posade, na pogođenom M-55S moguće je uočiti ozbiljna oštećenja dnevno-noćnog nišana Fotona SGS-55 slovenačke proizvodnje, kao i druge vitalne opreme.
"Moguće je da je ERA spasao M-55S od potpunog uništenja, ali po cenu borbene sposobnosti tenka. To je ono što vojnici zovu 'misija ubijanja'. Ruski artiljerijski udar uklonio je M-55S iz ukrajinskog borbenog poretka. Ukrajincima ne preostaje ništa drugo nego ili da poprave M-55S (što je gotovo nemoguće, jer delova više nema) ili uklone kupolu i iskoriste trup kao osnovu za inženjersko vozilo ili nešto slično.
"Ukrajinski tehničari su poznati po tome što popravljaju čak i teško oštećena vozila – i spašavaju glavne komponente tih vozila koje su previše oštećene za ekonomičnu popravku", ocenjuje "Forbs".
Slovenija bacila 42 miliona evra
Slovenački M-55S će svakako biti teško ili nemoguće popraviti jer izraelskih delova nema na lageru, niti je moguće nabaviti nišane Fotone koji se više ne proizvode. Ali ono što je razbesnelo slovenačke poreske obveznike jeste činjenica da je država svih 28 tenkova koje je na mig Vašingtona i NATO pakta morala da izvadi iz depoa i prosledi Ukrajini, pre nekoliko godina bogato modernizovala za sopstvenu vojsku, što je već tada izazvalo dosta povika u slovenačkoj javnosti.
Samo izraelska nadogradnja bivšeg sovjetskog T-55 iz sredine 1950-ih, koja je završena u kasnim 90. godinama prošlog veka koštala je oko tri miliona (tadašnjih) nemačkih maraka, odnosno 1,5 miliona evra po "komadu".
Pomnoženo sa 28, računica kaže da je Slovenija zapravo bacila 42 miliona evra na obnovu ratne tehnike koja je sada laka meta ruske artiljerije na ukrajinskom frontu.
Ni to nije sve - Ljubljana Ukrajini zapravo i nije poklonila svoje tenkove, već tenkove koje je JNA 1991. prema dogovoru tadašnje savezne vlade Ante Markovića i slovenačke pod vođstvom Alojza Petrela ostavila u Sloveniji "na čuvanje" do deobe zajedničkog nasleđa tačnije okončanja "jugoslovenske ostavinske rasprave".
Ali, potom sporazum o sukcesiji na tu temu nije nikada utanačen, a Slovenija je uprkos tome prisvojila ono što formalno i nije bilo njeno, i čak je već potkraj 20. veka "konzervirane" tenkove JNA poslala Sistemskoj tehnici u Ravnama u Koruškoj da ih obnovi prema nacrtima koji su stigli iz Izraela, pri čemu im je dodat i novi izraelski top kalibra 105 milimetara.
Tako je Ukrajina dobila od Slovenije 28 modernizovanih a zapravo jugoslovenskih tenkova M-55 kojima je posle izraelske obnove dodato slovo „S“. Prema dogovoru iz 1991. ti tenkovi su faktički bili zajednička zaostavština nekadašnjih republika a sada država nastalih na tlu bivše Jugoslavije, što je Slovenija ne samo izigrala, već i dva puta profitirala – Ukrajincima je poklonila nešto što nije bilo 100 odsto njeno, a pride je zahvaljujući tom NATO aranžmanu od Nemačke zauzvrat dobila 40 nemačkih vojno-transportnih vozila, i to 35 teških utovarnih kamiona 8X8 i 5 cisterni za vodu 8X8.
Ipak, slovenačka javnost nije zadovoljna tom trampom i smatra da je Slovenija spala s konja na magarca, jer je dala tenkove (koje Slovenija, osim 54 iz doba Jugoslavije "preteklih" M-84, više nema!) za – kamione. Da sve bude gore, slike koje su sami Ukrajinci objavljivali sa ratišta kako bi se zahvalili Slovencima za velikodušan dar, otkrile su da su tenkovima dodali oznake nacističke 23. tenkovske divizije.
Što u državi "na sunčanoj strani Alpa" nije dobro primljeno, jer je većina Slovenaca još uvek ponosna na partizansku zaostavštinu i borbu protiv fašizma. Otuda je jasnije zašto oko 35 odsto Slovenaca ne podržava opstanak Slovenije u NATO paktu, a sličan je postotak i upitanih da odgovore na pitanje: "Ko je odgovoran za sukob u Ukrajini?", a koji smatraju da je rat izazvala Amerika, a ne Rusija.
U poslednje vreme raste i broj onih koji odbacuju "zvaničnu", NATO verziju uzroka za rat u Ukrajini.
Ruske snage su u poslednjih 14 dana uništile najmanje tri obnovljena "slovenačka" tenka M-55S. Jedan od ogorčenih komentatora je tim povodom napisao: "Taj novac slovenačkih poreskih obveznika rasipa se po stratištima Ukrajine bez ikakvog efekta i bez značajnije promene toka ovog proksi rata koji su izazvale SAD i njeni saveznici, a koji gube Ukrajina i NATO alijansa."
Korisnik društvenih mreža koji je zemljake ovih dana sneveselio vešću da je uništen i treći slovenački tenk (uz parafrazu naslova kultnog filma "Lepa sela lepo gore"), cinično je poručio:"Još jedan T55S, nekada vlasništvo Slovenačke vojske, zaključio je karijeru na istočnom frontu. Lepi slovenački tenkovi lepo gore!".