Noć u Grčkoj protekla je bez naročitih problema za stanovnike Rodosa, Krfa i Magnezije u centralnom delu zemlje, ali to ne znači da ima opuštanja za vatrogasce.
Čitav državni aparat ostaje u stanju pripravnosti jer je rizik od požara još visok u mnogim delovima zemlje.
Veoma visok novo upozorenja važi za šest regiona, regione Atike, Centralne Grčke, Peloponeza, Južnoegejskog i Severnoegejskog reona i Krita.
"Zbog velikog broja požara kao i veoma visokog rizika od požara (kategorija rizika 4), osoblje Vatrogasne službe na celoj teritoriji ostaje u opštoj pripravnosti, dok se nastavljaju patrole vazdušnog i morskog osmatranja, kao i patrole vatrogasnih, policijskih i vojnih snaga", saopštili su iz grčkog Ministarstva za klimatske krize i civilne poslove, preneo je "Katimerini".
Srbi i dalje u Volosu
U blizini Soluna nalaze se i srpski pripadnici vatrogasne jedinice.
Pomoćnik načelnika Uprave za vatrogasne-spasilačke jedinice (SVS) Davor Vidović potvrdio je da se požari u Grčkoj smiruju i da je situacija nešto bolja nego prethodnih dana.
Vidović je iz vojne baze u Volosu poručio da se vreme promenilo, pa nije vrućina kao prethodnih dana, kada ni tokom noći temperatura nije padala ispod 34 stepena, a snažan vetar promenjivog pravca pravio probleme i doprinosio širenju i rasplamsavanju požara.
"Trenutno je znatno mirnija situacija. Domaće snage su same u stanju da saniraju požare i mi smo u stanju pripravnosti da na poziv, u veoma kratkom vremenskom roku, izađemo i priključimo se gašenju požara da ne dođe do požara većih razmera", rekao je Vidović.
Dodao je da su sinoć imali onlajn sastanak sa predstavnicima civilne zaštite EU i vođama svih spasilačkih timova u Grčkoj i da je konstatovano da se situacija smiruje na Rodosu, Kritu, kao i u okolini Volosa, tako da je stanje znatno bolje nego što je bilo prethodnih dana.
Vidović kaže da je stanje u srpskom timu izuzetno i da su momci veoma raspoloženi i orni za rad.
"Imali smo malo predaha tako da smo uspeli da se pripremimo psihološki i fizički za nastavak napora. Svi smo živi i zdravi, i u sastavu našeg tima nalazi se i medicinski tim koji brine o zdravlju naših vatrogasaca, tako da smo spremni da reagujemo na teritoriji cele Grčke, pa i šire", poručio je Vidović.
Istakao je da je srpski tim pod komandom Civilne zaštite Grčke i da je formiran Štab međunarodnih snaga gde se donose odluke o angažovanju.
"Srpski tim ima pratioca u vidu oficira za vezu koji je kapetan Civilne zaštite Grčke i preko koga ide cela komunikacija i sve naredbe za naše angažovanje stižu iz tog štaba koji izdaje naredbe za pokret", objasnio je Vidović za Tanjug.
Dodao je da je srpski tim spreman da ostane na terenu sedam do 10 dana koristeći svoje resurse, bez opterećivanja domaćina.
"Grci su velikodušan narod koji nam je pružio svu podršku za ostanak ovde. Obezbeđeni su nam ishrana i smeštaj u vojnoj bazi. Narod je veoma gostoljubiv, tako da dokle god postoji potreba, moći ćemo da ostanemo ovde", rekao je Vidović.
Naglasio je da je srpski tim opremljen veoma dobro i da ima znanje da izvrši intervenciju na bilo kom delu Evrope.
"U Turskoj smo radili na spašavanju posle zemljotresa, radili smo svuda u regionu i uvek možemo da reagujemo. Nimalo ne zaostajemo za drugim državama, čak smo navikli da radimo u prošlosti sa ograničenim resursima i da improvizujemo, što drugi nisu bili spremni. Naši momci su veoma maštoviti i mogu da urade mnogo stvari što drugi ne mogu na osnovu naše domišljatosti i improvizacije", zaključio je Vidović.