Neću prekinuti napore kako bi se olakšao pristup tržištima hrane i đubriva iz Rusije i Ukrajine nakon suspenzije Sporazuma o žitu, izjavio je generalni sekretar UN Antonio Gutereš.
"Duboko žalim zbog odluke Rusije da stavi tačku na implementaciju Crnomorske pomorske inicijative i duboko sam razočaran što su moji predlozi ostali bez pažnje", kazao je Gutereš u intervjuu italijanskom listu "Republika".
Generalni sekretar UN je podsetio da je tokom 12 meseci važenja Sporazuma o žitu omogućeno da se skoro 33 miliona tona hrane iz crnomorskih luka Ukrajine izveze u pravcu 45 zemalja.
"Memorandum Rusije i UN o izvozu ruskih đubriva i poljoprivrednih proizvoda podržava rast obima ruskih poljoprivrednih proizvoda na svetskim tržištima", dodao je.
Prema njegovim rečima, uskraćivanje poljoprivrednih tržišta za "milione tona žitarica" dovešće do poskupljenja, koje će "svi platiti, posebno zemlje u razvoju i ugroženi deo stanovništva".
"Neću prekinuti svoje napore da olakšam nesmetan pristup svetskim tržištima hrane i đubriva iz Ukrajine i Rusije. Odlučno ćemo nastaviti kontakte sa svim stranama: Turskom, Ukrajinom, Rusijom i drugim značajnim zemljama na globalnom tržištu, u cilju obnove Crnomorske inicijative . Čak i ako ne postoji ništa što bi mi dalo puno optimizma u vezi sa okončanjem sukoba, nastavićemo da pružamo pomoć, nudimo platforme za dijalog kako bismo ljudsku patnju sveli na minimum", objasnio je Gutereš.
Crnomorska inicijativa, koju su 22. jula 2022. potpisali predstavnici Rusije, Turske, Ukrajine i UN, podrazumeva izvoz ukrajinskog žita i hrane, kao i đubriva preko Crnog mora iz tri luke, uključujući Odesu.
Podsetimo, Sporazum o žitu prekinut je 18. jula, nakon što je Ruska Federacija obavestila Tursku, Ukrajinu i UN o svom prigovoru na njegovo produženje.
Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je istakao da uslovi sporazuma sa Rusijom nisu ispoštovani, uprkos naporima UN, zapadne zemlje nisu ispunile svoja obećanja. Putin je više puta isticao da je Zapad najveći deo ukrajinskog žita izvezao u svoje države, a glavni cilj sporazuma – snabdevanje siromašnih zemalja, uključujući i afričke, nikada nije ostvaren.
Drugi deo je memorandum Rusija-UN, kojim se predviđa deblokada ruskog izvoza hrane i đubriva. Među glavnim zadacima je bilo ponovno povezivanje Ruske poljoprivredne banke na SVIFT bankarski sistem, obezbeđivanje poljoprivredne mehanizacije, rezervnih delova i relevantnih usluga, obnavljanje cevovoda za amonijak "Toljati-Odesa".