Blinken: Nuklearni rat nije gori od klimatskih promena

"Dakle, za nas je ovo egzistencijalni izazov našeg vremena", rekao je američki državni sekretar

Pretnja nuklearnog uništenja nije ništa ozbiljnija od pretnje klimatskih promena, tvrdi američki državni sekretar Entoni Blinken. Blinkenovi kritičari upozoravaju da Vašington rizikuje nuklearni rat naoružavajući Ukrajinu.

U emisiji "60 minuta Australija" Blinken je upitan da li nuklearni rat ili klimatske promene predstavljaju veću pretnju čovečanstvu.

"Pa, mislim da ne možete da imate hijerarhiju", odgovorio je on. "Postoje neke stvari koje su ispred i u središtu… uključujući potencijalni sukob, ali nema sumnje da klima predstavlja egzistencijalni izazov za sve nas".

"Dakle, za nas je ovo egzistencijalni izazov našeg vremena", nastavio je on i dodao da to "ne znači da u međuvremenu nema ozbiljnih izazova međunarodnom poretku kao što je ruska agresija na Ukrajinu".

S obzirom na to će ovaj jul, kako je najavljeno, biti najtopliji mesec u istoriji, UN su pozvale na ubrzanu akciju za smanjenje emisija ugljenika, uključujući globalno prestanak upotrebe uglja do 2040. Ranije ovog leta, specijalni izaslanik američkog predsednika za klimu Džon Keri zahtevao je remont svetskog poljoprivrednog sistema kako bi se smanjile emisije ugljenika iz poljoprivrede u pokušaju da se spreči zagrevanje od pola stepena do sredine veka.

U Ukrajini, međutim, administracija predsednika Džozefa Bajdena nastavlja svoju politiku otvorene podrške kijevskoj vojsci. SAD i njeni saveznici u NATO naoružali su Ukrajinu raketama dugog dometa i trenutno razgovaraju o snabdevanju Kijevu borbenim avionima američke proizvodnje, usred ponovljenih upozorenja Moskve da takvo oružje dramatično povećava šanse za sveopšti rat između Rusije i zapad.

Kijevske snage su takođe više puta pokušavale da gađaju ruske nuklearne elektrane, upozorio je Kremlj ranije ovog meseca, optužujući Ukrajinu i njene sponzore za nuklearni terorizam.

U SAD, upozorenja o neposrednoj opasnosti od nuklearnog sukoba prvenstveno dolaze od izolacionističkog krila Republikanske partije. Bivši voditelj Foks njuza Taker Karlson i bivši predsednik Donald Tramp bili su dva najglasnija glasa koja pozivaju da se prekine podrška SAD Kijevu, a Tramp je u aprilu izjavio da se svet suočava sa najopasnijim periodom u istoriji zbog nuklearnog oružja i nesposobnog rukovodstva u Vašingtonu.

"Svakog dana se ova bitka nastavlja, rizikujemo globalni rat", rekao je Tramp u martu, tvrdeći da treba da podržimo promenu režima u Sjedinjenim Državama da bismo sprečili ovaj rizik.