Svedočenje u Kongresu: Kineska nuklearna tehnologija 6 puta jeftinija, svet treba da kupuje američku

Sjedinjene Države moraju da dominiraju u sektoru nuklearne energije kako bi zadržale prednost u odnosu na sve ostale, poručuje preduzetnik i savetnik Bele kuće

Savetnik Bele kuće i Kapitola za nano i nove tehnologije, predavač na MIT, Harvardu, Jejlu, Kornelu i Kolumbiji, preduzetnik Džoš Vulf rekao je američkom Kontresu da SAD moraju da dominiraju u oblasti nuklearne energije.

Nuklearna tehnologija je od suštinske važnosti i to ne zarad oružja već zbog nuklearnih reaktora, rekao je Vulf Kongresu.

Sjedinjene Države su smanjile broj reaktora sa 104 na 93, to je pad od 10 procenata. Kina je sa dva prešla na 20, pa na 55 i na putu su da otvore 150. reaktor. Pet procenata njihove struje proizvode nuklearne elektrane, a uskoro će biti 20 odsto, što je slično kao i mi, ali sa mnogo većim brojem ljudi.

Ali to nije ono što mene brine. Mene brine što počinju da izvoze tehnologiju koja ne služi za nuklearno oružje već za stvaranje zavisnosti, objasnio je Vulf.

"Postoji ideja da, ako je nešto jeftinije onda je i privlačnije. Nuklearna elektrana u Džordžiji koštala je 25 milijardi dolara, to je 11,5 do 12 milijardi po gigavatu. Kina proizvodi nuklearnu energiju za dve milijarde po gigavatu. To je ogromna razlika. Ako ste strana zemlja, Kina lako može da dođe i kaže: izgradićemo vam elektranu, finansiraćemo vam je. I onda vas držimo u šaci narednih decenija jer ćete zavisiti od našeg goriva, održavanja, itd", objasnio je Vulf svoju logiku.

Premotajmo u budućnost gde su u priobalnim zemljama Afrike, Centralne i Južne Amerike blizu morske vode, gde mogu da se bave desalinizacijom, imate vodene resurse i ratove za vodu. Kina već to radi u Pakistanu, upozorio je on.

Moramo da se saberemo i pomognemo preduzetnicima koji se bave naprednim tehnologijama, slobodnom tržištu u nuklearnom sektoru. To je oblast u kojoj moramo da dominiramo. Svet treba da kupuje našu nuklearnu energiju, a ne kinesku, zaključio je Vulf.