Kanada: Kineske investicije su pretnja nacionalnoj bezbednosti
Kanada je naredila Kini da odmah proda svoj udeo u tri kanadske rudarske kompanije, jer je potreba za ulaganjima u rudarski sektor u suprotnosti sa sve većom brigom za nacionalnu bezbednost.
"Iako Kanada nastavlja da ohrabruje direktne strane investicije, delovaćemo odlučno kada te investicije ugroze našu nacionalnu bezbednost i naše lance snabdevanja mineralima, kako u zemlji, tako i u inostranstvu", izjavio je kanadski ministar industrije Fransoa-Filip Šampanj.
Kina je ovaj potez Kanade ocenila kao "narušavanje saradnje između dve nacije i pokušaj da se naruše globalni lanci snabdevanja."
"Kina poziva Kanadu da zaustavi neosnovano etiketiranje kineskih kompanija u Kanadi i obezbedi fer, nepristrasno i nediskriminatorno poslovno okruženje", rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Zhao Lijian, dodajući da će Peking braniti prava i interese kineskih kompanija u inostranstvu.
Naredba dolazi nakon višestrukih provera kanadske nacionalne bezbednosne i obaveštajne agencije, koje su utvrdile da tri kompanije moraju napustiti kanadsku rudarsku industriju zbog nacionalne bezbednosti.
Kineske investicije kao "pretnja globalnoj bezbednosti"
Suštinski važni minerali uključuju litijum, kadmijum, nikl i kobalt, a neophodni su za tehnologiju čiste energije, uključujući turbine, električne automobile i solarne panele. Osim toga, koriste se i u proizvodnji laptopova i punjivih baterija.
Poslednjih godina Kina je postala najveća rafinerija i prerađivač ključnih minerala, gradeći ogroman lanac snabdevanja koji koristi sirovine iz prekomorskih rudnika.
Sa druge strane, Kanada ima velika, ali uglavnom nerazvijena nalazišta nikla i kobalta, pa zato kineske kompanije donose sve veći udeo stranih investicija u tom sektoru.
Kanadsku rudarsku kompaniju "Neo litijum korp" preuzela je kineska državna kompanija "Ziđin majning grup ko", što je izazvalo parlamentarna saslušanja o mogućim pretnjama koje kineske investicije mogu da predstavljaju za nacionalnu bezbednost.
Odluka da kineske kompanije moraju da prodaju svoj udeo došla je ubrzo nakon što je Otava pooštrila pravila za direktne strane investicije u ovom sektoru. Promena pravila podrazumeva da će se ulaganja državnih firmi odobravati samo "izuzetno" i da će se odnositi ne samo na preuzimanja, već i na mala ulaganja.
Zabrinute zbog rastuće dominacije Kine, nacije su se udružile, piše "Gardijan" i podseća da su Britanija, Kanada, SAD i Australija uspostavile globalno partnerstvo kako bi osigurale pristup najvažnijim mineralima.
Odnosi između Kine i Kanade ostali su napeti još od hapšenja Sabrine Meng Vendžou, ćerke osnivača kompanije "Huavej" i kanadskih biznismena Majkla Kovriga i Majkla Spejvora 2018. Izveštaji da Kina upravlja tajnim policijskim stanicama unutar Kanade doveli su do istrage federalne policije, što je dodatno zahladnelo odnose dve zemlje.