Bivši američki predsednik Donald Tramp izjasnio se da nije kriv po sve četiri tačke iz optužnice koja je podignuta protiv njega u Vašingtonu.
On se pojavio danas u sudu u Vašingtonu gde mu je pročitana optužnica o navodnom uticaju i umešanosti da se ponište rezultati predsedničkih izbora održanih 2020. godine a na kojima je Tramp izgubio od Džozefa Bajdena.
Tramp je nakratko razgovarao sa novinarima na nacionalnom aerodromu Regan, nakon što je napustio sud u Vašingtonu.
"Ovo je veoma tužan dan za Ameriku. Bilo je tužno voziti kroz Vašington i videti grad ispunjen smećem i prljavštinom, sve te slomljene zgrade, prozore i grafite. Ovo nije grad koji sam ostavio. Ovo je progon političkog protivnika i nikada nije smelo da se desi u Americi. Ovo je progon osobe koja vodi u anketama i unutarstranačkim izborima, i vodi protiv Bajdena. Ako ne možete da ih sudski procesuirate, onda ih progonite. Ovo ne bi smelo da se dešava u Americi", rekao je on pre nego što je ušao u avion.
Tužioci nisu zatražili da Tramp bude zadržan u pritvoru pre zvaničnog početka suđenja, pa će se braniti sa slobode. Bivšem američkom predsedniku je rečeno da ne sme da komunicira o činjenicama iz slučaja i da mora da se prijavi u sudu u okrugu Kolumbija.
Sudija je upozorila na "posledice" zbog eventualnog kršenja ovih pretpretresnih uslova.
Nepoštovanje preporuka suda može rezultirati nalogom za hapšenje, poništenim uslovima puštanja, pritvorom i optužbama za nepoštovanje suda.
U sudnici je bio specijalni tužilac Džek Smit. U optužnici na 45 stranica Smit je optužio Trampa i njegove saveznike za promovisanje lažnih tvrdnji da su izbori namešteni, čime je pokušao da izvrši pritisak na državne i savezne zvaničnike da izmene rezultate sastavljajući lažne liste birača kako bi navodno pokušali da otmu izborne glasove od Bajdena.
Saslušanje je kasnilo, jer je sudija Moksila Upadjala kasnila.
Tramp se potom zakleo, što je uobičajena praksa na suđenjima. Najpre je ustao prilikom izgovaranja zakletve, ali mu je sudija rekla da može to da učini i sedeći, što je potom i uradio. Pročitana su mu prava i obaveze, na šta je bivši američki predsednik rekao da ih razume.
Potom je rekao svoje lične podatke, ime i broj godina i potvrdio da nije pod uticajem bilo kakvih supstanci.
Ovo suđenje nije otvoreno za javnost, ali su pojedini novinari dobili dopuštenje da prisustvuju u sudnici. Vlada veliko interesovanje reportera za čitav slučaj, pa američki i britanski mediji prenose sve što se dešava u sudnici iz minuta u minut.
Jedan od tužilaca je na samom kraju saslušanja rekao da će čitav slučaj imati koristi od normalnog i brzog suđenja, a Trampov advokat Džon Lauro je odgovorio da će njegovom timu biti potrebno vreme da se pripremi i prouči dokaze Ministarstva pravde u vezi sa Trampovim slučajem, s obzirom na to da vlada ima vremenski period od tri godine da ih iznese.
On je dodao da je jednako važno da, pored brzog suđenja, ono bude i pošteno i pravedno.
Sledeće ročište je zakazano za 28. avgust u 10 sati po lokalnom vremenu.
Ovo je treći put da je bivši američki predsednik uhapšen i izveden pred sud u poslednja četiri meseca.
Tramp se već suočava sa još dve optužnice u vreme kampanje za Belu kuću sledeće godine.
Dan pre pojavljivanja pred sudom u Vašingtonu, velika porota je usaglasila optužnicu protiv bivšeg šefa Bele kuće u slučaju mešanja u predsedničke izbore 2020. godine.
Optužnica se sastoji iz četiri tačke u kojima se bivši predsednik optužuje za prevaru Sjedinjenih Država, zaveru radi ometanja službenog postupka (prenosa vlasti), ometanje i pokušaj ometanja službenog postupka, kao i za kršenje prava zagarantovanih zakonima i Ustavom SAD.
Trampov tim veruje da iza ovih navoda stoje "zločinačka porodica Bajden" i Ministarstvo pravde SAD, a prema mišljenju njegov pristalica glavni cilj je mešanje u izbore 2024. godine.