Kinesko ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je svrgnutog predsednika Nigera Mohameda Bazuma prijateljem Kine i izrazilo nadu da će njegova lična bezbednost biti garantovana.
"Predsednik Bazum je prijatelj Kine, nadamo se da će mu lična bezbednost biti garantovana, a nesuglasice u Nigeru biti rešene mirnim putem - dijalogom, polazeći od fundamentalnih interesa države i naroda kako bi se što pre uspostavio red i stabilnost u zemlji", navodi se u saopštenju Ministarstva spoljnih poslova.
Ministarstvo je takođe navelo da Kina pomno prati situaciju u Nigeru.
"Verujemo da Niger i zemlje regiona poseduju mudrost i sposobnost da pronađu političko rešenje za trenutnu situaciju", navodi se u saopštenju.
Kina je jedan od najvećih investitora u Nigeru.
Prema podacima Ministarstva trgovine Kine, od 2021. godine više od hiljadu kineskih radnika radilo je u oko 40 kineskih kompanija u Nigeru. Kineska nacionalna naftna korporacija (CNPC) i Kineska nacionalna nuklearna korporacija (CNNC) uložile su 4,6 milijardi dolara i 480 miliona dolara u industriju nafte i uranijuma u zemlji.
Uz podršku Kine, Niger je odlučio da izgradi naftovod, dužine 2.000 kilometara za transport sirove nafte sa jugoistoka zemlje do luke Seme u Beninu. Planirano je da bude završen 2023. Godine.
Pored toga, Kina je 2016. godine otvorila bolnicu sa 500 kreveta u glavnom gradu Nigera, Nijameju.
Pobunjenici u Nigeru su 26. jula objavili da smenjuju Muhameda Bazuma sa mesta predsednika zemlje, zatvaranje granica, uvođenje policijskog časa, suspenziju ustava i zabranu političkog delovanja partija.
Oni su 28. jula saopštili da je na mesto šefa države došao general Abduramhan Tijani. Tokom puča on je predvodio predsedničku gardu čije su jedinice pritvorile i nastavljaju da drže Bazuma. U Bazumovom kabinetu prvo su tvrdili da vojska nije podržala pobunjenike, ali je kasnije komanda Oružanih snaga izjavila o svojoj solidarnosti sa njima.