Svet

Ruski ambasador u SAD: Amerika destruktivnim delovanjem nanosi štetu svima

Anatolij Antonov piše da je Vašington ostvario stari san nateravši Evropljane da uvedu sankcije Rusije
Ruski ambasador u SAD: Amerika destruktivnim delovanjem nanosi štetu svimawww.globallookpress.com © MFA Russia

Zapadne države ponovo optužuju Rusiju za izazivanje humanitarne krize i gladi u zemljama u razvoju, ali zanemaruju činjenicu da bi upravo Moskva mogla da pokrije značajan deo nestašice hrane, da nema zapadnih sankcija, piše ruski ambasador u Americi Anatolij Antonov.

Antonov ukazuje na to SAD svojim "destruktivnim delovanjem" nanose štetu i sopstvenim saveznicima, uključujući i one u Evropi. Nateravši Evropljane da uvedu sankcije Rusije, Vašington je ostvario svoj stari san - da Evropa počne da koristi tečni prirodni gas iz Amerike, dodaje on.

"Poslednjih dana pažnja zvaničnika i stručnjaka u SAD i drugim zapadnim državama ponovo je usmerena na sprovođenje Istanbulskog sporazuma. Međutim, izgleda da niko ne primećuje da je razlog za donošenje naše odluke (izlazak iz sporazuma), koja je u međuvremenu poništena, napad ukrajinskih dronova na brodove i lučku infrastrukturu u Sevastopolju", navodi ambasador i postavlja pitanje: "Kako bi, u takvim okolnostima, naši specijalisti mogli da garantuju bezbednost civilnih brodova na ovoj ruti?"

"Sjedinjene Države i američka misija pri Ujedinjenim nacijama ne vide opravdanje za našu odluku da suspendujemo učešće u sporazumu o žitu. Njihova tvrdnja da takav potez sa naše strane vodi ka masovnoj gladi ponavlja se iznova kao mantra", dodaje Antonov za sajt "Nešenel interest".

On podseća da je tek mali deo isporuka žita, u okviru sporazuma, stigao do nacija pogođenih glađu, te da se zataškava činjenica da bi Rusija, da nije bilo sankcija, mogla da pokrije značajn deo nedostatka hrane. 

"Naša spremnost da u najsiromašnije zemlje odmah pošaljemo do 500.000 tona žitarica i 300.000 tona đubriva sve vreme se kritikuje", ističe ruski ambasador i navodi da, za to vreme, Zapad nastavlja da proglašava specijalnu operaciju u Ukrajini glavnim izvorom krize svetske ekonomije.

"Međutim, ako malo bolje pogledate, zapravo je makroekonomski kurs zapadnih nacija, a pre svega Sjedinjenih Država osnovni uzrok većine aktuelnih problema. Vašington kategorički odbija da prihvati tranziciju ka policentričnom sistemu međunarodnih odnosa. SAD pokušavaju da oblikuju svet prema sopstvenim standardima. Vašington nastavlja da insistira na svojoj "Bogom danoj" privilegiji da zameni međunarodno pravo "pravilima" koje je izmislila neka nepoznata strana", tvrdi Antonov.

Ambasador Rusije navodi da SAD ignorišu diplomatiju i Povelju Ujedinjenih nacija kako bi kaznila one koji se ne slažu sa njenim pristupom i zastrašila sve ostale.

"Gazeći osnovne i naizgled svete postulate slobodne trgovine, konkurencije i neprikosnovenosti privatne svojine, nametnuli su razna ograničenja i pokrenuli komercijalne ratove. Ne ustručavaju se da se mešaju u unutrašnje stvari drugih zemalja", upozorava Anatolij Antonov i dodaje da američke vlasti odbacuju očigledno, a to je da sankcije sve više pogađaju one zemlje koje ih uvode.

On navodi da zabrana izvoza ruskih resursa ubrzava rekordne stope inflacije, što dovodi do povećanja cena na benzinskim pumpama i pogoršava poteškoće sa lancima snabdevanja.

"Zauzvrat, neprestane zabrane saradnje sa ruskim kompanijama, uključujući i sekundarne sankcije, izazivaju poremećaje u snabdevanju proizvodima na svetskim tržištima. Na gubitku su siromašnije nacije, kojima su naši jeftini i kvalitetni proizvodi od suštinskog značaja za obezbeđivanje ekonomske, prehrambene, a ponekad i nacionalne bezbednosti", ističe ambasador.

Iako je Bela kuća najavila "kvazi krstaški rat" protiv nacionalne energetske industrije, nakon čega je primorala i druge zemlje da preuzmu slične mere, a da istovremeno, zabrane uvoz ruskih energenata, takvi potezi doveli su do oscilacija cena goriva širom sveta, piše ruski ambasador u Americi.

"Nedostatak političke volje ne dozvoljava zapadnim zemljama da se zaustave i priznaju svoje greške. Čak su skovali termin "Putinovo povećanje cena". Takve nespretne odluke štetne su za sve", navodi i on i upozorava da ograničenje cene ruske nafte vodi svetsku ekonomiju "u još mračnije lavirinte Knososa".

On dodaje da je odluka članica OPEK+ o usporavanju proizvodnje samo reakcije na stvarne tržišne trendove, a ne neka vrsta političkog trika, te da su optužbe Vašingtona na račun njegovih partnera da su u nekoj vrsti "zavere protiv Amerike", samo još jedna potvrda "destruktivne prirode aktuelne ekonomske strategije američkih vlasti".

"Situaciju pogoršava ono što se desilo sa gasovodima Severni tok. Napad na infrastrukturu koja je jedinstvena u pogledu bezbednosti veoma je opasan presedan. Svaki značajan objekat, bez obzira na to gde se nalazi, sada je pod pretnjom. Štaviše, ovaj teroristički akt nije mogao biti izveden bez učešća vlade. Čin sabotaže imao je za cilj potpuno uništavanje obostrano korisnih energetskih veza Evrope i Rusije. Cilj je bio radikalno prebacivanje regionalnih potrošača na skupe resurse, bilo da je to strani LNG ili nove čiste tehnologije", piše u autorskom tekstu ambasadora.

On ističe da su gubitnici obični građani i čitave industrije, kao i da se proces deindustrijalizacije evropskog kontinenta samo ubrzava. U međuvremenu, navodi, Amerika ignoriše strah drugih, prvenstveno zemalja u razvoju u vezi sa naglim povećanjem kamatnih stopa.

"Siromašnije nacije bivaju uvučene još dublje u dugove. O posledicama takvih koraka po svetsku ekonomiju, po svemu sudeći, niko ne razmišlja. Niti o činjenici da kompanije i vlade širom sveta sve češće napuštaju upotrebu američke valute. Dolar se pretvara u mehanizam špijunaže, ucene i sankcija", piše Antonov.

"Dedolarizacija svetskih ekonomskih odnosa progresivno dobija na zamahu. Formiranje novih međunarodnih platnih sistema je neizbežan proces. Ovakvi aranžmani neće zavisiti od jednog centra za donošenje odluka, što znači da će postati sigurniji i demokratskiji", prognozira ambasador i dodaje da umor od američkog unilateralizma postaje sve očigledniji.

"Ruska Federacija je usmerena ka ravnopravnom dijalogu sa partnerima. Od vitalnog je značaja da pronađemo rešenja, čak i ako ne idealna, koja bi mogla da učine svet stabilnijim i sigurnijim. Istovremeno, ne predlažemo da se unipolarnost zameni stvaranjem druga dva, tri ili četiri centra moći", ocenjuje Antonov i dodaje da sadašnja složena geopolitička situacija ne može da zaustavi težnje Rusije da izgradi takvu interakciju sa drugim narodima.

image