Svet

Nigerija i Senegal spremni za vojnu intervenciju u Nigeru: Rok ističe sutra

Susedni Čad nije deo Ekonomske zajednice zapadnoafričkih zemalja, koja je najavila angažovanje vojske u obračunu s pučistima, te je saopštio da neće slati vojne trupe u Niger
Nigerija i Senegal spremni za vojnu intervenciju u Nigeru: Rok ističe sutrawww.globallookpress.com © © Djibo Issifou

Ministri odbrane zapadnoafričkih zemalja pripremili su plan vojne intervencije u Nigeru ukoliko u ovoj zemlji ne bude vraćen na vlast predsednik Mohamed Bazum, koji je vojnim pučem svrgnut s vlasti prošlog vikenda.

Ekonomska zajednica zapadnoafričkih zemalja (EKOVAS) navela je da su pregovori propali, a rok koji su dali organizatorima prevrata da povuku svoje odluke i vrate vlast ističe sutra, preneo je "Gardijan".

Prema planu koji je objavio blok od 15 afričkih zemalja, odluku o tome kada i kako će biti izvršen udar doneće predsednici država okupljenih u EKOVAS-u i one neće biti predočene vođama puča, izjavio je komesar za politička pitanja, mir i bezbednost organizacije Abdel-Fato Musa. 

"Svi detalji moguće intervencije razrađeni su ovde, uključujući i potrebne resurse, kada i kako ćemo upotrebiti vojne snage", rekao je on novinarima u nigerijskoj prestonici Abudži.

Koju god odluku da donese EKOVAS, rizikuje se produbljivanje konflikta u jednom od najsiromašnijih delova sveta, gde grupe poput Islamske države i Al Kaide podstiču haos, navodi se u tekstu.

Nejasno je koliku podršku blok ima za ovaj svoj plan. Susedni Čad, koji nije deo EKOVAS-a, ali čiji je predsednik Mahamat Idris Debi učestvovao u pregovorima ove nedelje, rekao je da njegova zemlja neće vojno intervenisati. 

"Uvek se zalažemo za dijalog u Nigeru i nikada nećemo intervenisati vojnim sredstvima", istakao je ministar odbrane Čada Džen Daud Jaja Brahim na nacionalnoj televiziji. 

S druge strane, predsednik Nigerije Bola Tinubu izdao je svojoj vladi nalog da se pripremi za sve opcije, uključujući i vojnu intervenciju.

Senegal je, takođe, rekao da će angažovati vojne snage.

EKOVAS je uveo sankcije Nigeru i poslao svoju delegaciju u njihovu prestonicu Nijamej tražeći mirno rešenje, ali kako je rekao izvor iz delegacije, oni su odbijeni i nisu ostali dugo. 

Ovo je sedmi puč u zapadnoj i centralnoj Africi od 2020. godine, a s obzirom na rezerve uranijuma i nafte koje poseduje, Niger ima strateški značaj za Sjedinjene Američke Države, Kinu, Evropu i Rusiju. 

SAD su privremeno obustavile određene programe pomoći usmerene ka vladi Nigera, ali će nastaviti da pružaju humanitarnu i pomoć u hrani, rekao je u petak američki državni sekretar Entoni Blinken.

Francuska je navela da će podržati napore EKOVAS-a da puč propadne, ali nisu precizirali da li to uključuje vojnu podršku za intervenciju.

image