"Pregovori sa Ukrajinom još nisu potrebni, neprijatelj mora da puzi na kolenima, moleći za milost", objavio je zamenik šefa Saveta bezbednosti Rusije Dmitrij Medvedev na Telegramu povodom pregovora o Ukrajini koji se održavaju u Džedi.
"Teško je osuditi želju da se rat okonča. Nemoguće je polemisati s argumentima koji se pozivaju na Povelju UN, s obzirom da ona, pored odredbi o suverenitetu države, govori i o pravu nacija na samoopredeljenje", dodao je on.
Istakao je i da svaki mirovni predlog ima šanse za uspeh ako se ispune tri ključna uslova. Pre svega da na njima učestvuju obe sukobljene strane, što ovde nije slučaj, zatim da se uzme u obzir istorijski kontekst – Ukrajina nije postojala do 1991. godine, ona je deo Ruske imperije, i konačno da se uzme u obzir trenutna relanost – da je Ukrajina u fazi poluraspada, a deo njenih teritorija se vratio Rusiji.
"Posrednik koji je spreman da prizna ove očigledne stvari ima šanse za uspeh. Svi ostali nemaju", istakao je Medvedev.
Nakon završetka razgovora o rusko-ukrajinskom sukobu u saudijskom gradu Džedi konstatovano je da su učesnici mahom bili saglasni u tome da "poštovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Ukrajine mora biti u srcu svakog mirovnog sporazuma", piše "Volstrit džornal" pozivajući se na reči visokog evropskog zvaničnika.
Takođe, postignut je dogovor o daljem radu na ovom pitanju, a čini se da je većina zemalja učesnika, uključujući Kinu, spremna da se ponovo sastane u narednim nedeljama, ali opet bez učešća Rusije.
List navodi i da Kijev nije insistirao na usvajanju "mirovnog plana" ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog, koji se zasniva na zahtevu za potpuno povlačenje ruskih trupa, dok je "Korijere dela sera" izvestila da se o istom ipak razgovaralo, te da je odlučeno da se formiraju radne grupe za razmatranje tog plana.
"Konsenzus je da ovo nije (samo) evropski rat jer ima uticaja na hranu, energiju i ekonomsku stabilnost na globalnom nivou, te da svi treba da rade na rešavanju krize", rekao je diplomata jedne nezapadne zemlje.
Za razliku od junskog sastanaka u Kopenhagenu u Saudijskoj Arabiji je prisustvovalo znatno više država.
"U Džedi je bilo više od 40 država, što je skoro tri puta više nego na konsultacijama u Kopenhagenu. To ukazuje na izuzetno interesovanje sveta za uspostavljanje održivog i trajnog mira", navedeno je na sajtu Zelenskog.
Kako je saopšteno, učestvovali su, između ostalih, Brazil, Velika Britanija, Argentina, Nemačka, Norveška, Južna Afrika, SAD, Turska, Japan, Francuska, Kina.
Kina brani ruske crvene linije
Ipak, piše "Volstrit džornal", presudno je što je najvažniji spoljnopolitički partner Rusije Kina, koja je bila pozvana u dansku prestonicu, ali je ostala po strani, sada rešila da se pridruži sastanku u gradu na obali Crvenog mora.
Zapadne diplomate su rekle da je Peking imao konstruktivnu ulogu u razgovorima, kao i to da je insistirao da se uzmu u obzir crvene linije Rusije o Ukrajini.
Navedeno je i da je Kina ponovo predstavila svoj mirovni plan od 12 tačaka za prekid vatre i pregovore za okončanje rata, koji je prvi put objavila u februaru. Evropske diplomate su na to odgovorile konstatacijom da bi bezuslovni prekid vatre mogao da zamrzne sukob i omogući Rusiji da konsoliduje svoju kontrolu nad ukrajinskom teritorijom.
Visoki američki zvaničnik rekao je za list da su se na marginama susreta u Džedi sastali savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan i državni podsekretar za politička pitanja Viktorija Nuland sa specijalnim predstavnikom Kine za evroazijska pitanja šefom kineske delegacije Li Huijem.
Brazilska delegacija poručila je da se u pregovore mora uključiti i Rusija, to jest da "svaki pravi pregovori moraju uključiti sve strane".
"Ako zaista želimo mir, moramo na jedan ili drugi način da uključimo Moskvu u ovaj proces", rekao je Selso Amorim, savetnik brazilskog predsednika Lule da Silve, za AFP.
Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Sergej Rjabkov smatra da učešće predstavnika zemalja BRIKS-a (Brazil, Rusija, Indija, Kina, Južnoafrička Republika) na konsultacijama u Džedi može biti korisno – da se zapadni pokrovitelji Kijeva urazume.
Prema rečima Rjabkova, Rusija će u Džedi razgovarati o rezultatima konsultacija o Ukrajini sa partnerima iz BRIKS-a koji su učestvovali na sastanku.