Sjedinjene Države su pružile više od 60 milijardi dolara finansijske pomoći Ukrajini od početka Specijalne vojne operacije u februaru 2022. godine, čime je Kijev postao najveći primalac pomoći Vašingtona od Drugog svetskog rata, piše "Vašington post".
List navodi da je Ukrajina od SAD dobila više od 66,2 milijarde dolara pomoći, od čega više od 43 milijarde dolara vojne pomoći.
"Vašington je Kijevu poslao vojnu opremu u vrednosti od oko 23,5 milijardi dolara, preuzeo dugoročne obaveze za podršku Ukrajini, finansiranje proizvodnje oružja od 18 milijardi dolara i obezbedio 1,5 milijardi dolara subvencija za kupovinu zapadnog naoružanja", navodi se.
Saradnik Brukings instituta Majkl O'Henlon kazao je da su ovo prevelike brojke, podsećajući da su po "Maršalovom planu" evropske zemlje dobile oko 150 milijardi dolara za tri godine.
"Na ovaj način, mogli bismo zauvek da sponzorišemo Ukrajinu. 'Beskrajna' podrška Kijevu ne bi postala ekonomski neodrživa, već politički neprihvatljiva", naglasio je O'Henlon.
Dodaje se da dok je iznos pomoći Ukrajini bio relativno mali u odnosu na američki vojni budžet od 1,77 biliona dolara, "Vašington post" pojašnjava da taj iznos ostaje značajan u poređenju sa finansijskom podrškom koju SAD pružaju drugim saveznicima.
Tako su SAD Izraelu 2022. i 2023. poslale 8,6 milijardi dolara, Egiptu 3,3 milijarde dolara, Jordanu 2,9 milijardi dolara.
Najveći donatori finansijske pomoći Kijevu u pogledu učešća u BDP-u bile su baltičke zemlje. Estonija je potrošila 1,26 odsto BDP-a za podršku Kijevu, Letonija - 1,09 odsto, Litvanija - 0,95 odsto.
SAD na ovoj rang listi su na 12. mestu i troše 0,33 odsto BDP-a na pomoć Ukrajini.